Zlatá šedesátá. Beseda pro seniory v MSSS Boskovice 10. června 2015

Název

Zlatá šedesátá. Beseda pro seniory v MSSS Boskovice 10. června 2015

Popis

Šedesátá létá – veselá, smutná i pestrá…

V jídelně Městské správy sociálních služeb Boskovice zavzpomínali senioři na zlatá šedesátá. Ve středu desátého června za nimi přišel pobesedovat učitel z místní střední pedagogické školy spoluautor Školy Slunce Mgr. Aleš Pavelka.
Ten úvodem připomenul, že sám tuto po všech stránkách zajímavou dobu nezažil a byl by rád za jakékoliv doplnění.
Mgr. Aleš Pavelka doprovázel celou přednášku prezentací z fotografií a dobových dokumentů. Začal u tehdejší populární hudební skupiny Golden Kids (Zlaté děti) – Marta Kubišová, Helena Vondráčková a Václav Neckář. Pěvecké trio vydrželo jen krátce, po roce 1970 dostala Marta Kubišová kvůli politickým názorům zákaz vystupování na veřejnosti. Šedesátá léta byl u nás i ve světě zlatý věk po stránce kultury a umění.
Mgr. Aleš Pavelka pokračoval: „Byla to doba uvolnění mezi Západem a Východem, na druhou stranu začala Vietnamská válka, proběhla Kubánská krize (1963), byla postavena Berlínská zeď.“
U nás nastalo též uvolnění, ale záhy 21. srpna 1968 přišla okupace pěti spřátelenými vojsky a poté začala tvrdá normalizace.
21. července 1969 přistáli první Američané na měsíci. Jednalo se o souboj mezi velmocemi USA a SSSR, kdo to zvládne dříve. USA v tomto boji zvítězili i když jako první v kosmu byl sovětský Jurij Gagaarin už 12. dubna 1961.
Šedesátá léta byla dobou politického osamostatnění kolonií. Hned rok 1960 byl vyhlášen Rokem Afriky. Většina tamních států se stala nezávislými – Kongo, Rwanda, Etiopie atd.
Kulturní a společenská revolta mládeže ze středních vrstev – Hnutí Hippies zklamání z konzumního způsobu života. Květinové děti – nosili kalhoty do zvonu, byli pomalovaní, poslouchali rockovou hudbu Janis Joplin (*1943 †1970), Jimi Hendrix (*1942 †1970), bojovali za mír, brali drogy.
Studená válka - Berlínská krize (1961 postavena Berlínská zeď, do roku 1990 rozdělení města na západní a východní), Kubánská krize 1963 – Che Guevara (*1928 †1967) zabit při pokusu o revoluci v Bolívii, Vietnamská válka – 1968 pod záminkou podpory komunistických partyzánů byl proveden masakr ve vesnici My Lai, použití napalmu, 1968 okupace ČSSR spojeneckými vojsky.
Pražské jaro 1968 – socialismus s lidskou tváří - Alexander Dubček. Úsilí o nezávislost na SSSR – okupace vojsky SSSR, Bulharska, Polska, Maďarska, NDR. Armáda SSSR zde dočasně pobývala do roku 1991. Upálení Jana Palacha 16. ledna 1969 na protest proti okupaci. 25. ledna 1969 se jeho pohřbu zúčastnilo asi 100 tisíc lidí.
Máničky (vlasatci) – diskriminace policií, zesměšňování v médiích.
Umění v šedesátých letech – nová vlna italská a francouzská. PopArt – Andy Warhol (*1928 †1987) každodenní populární umění. Minimalismus – jednoduchost. OptArt – iluze pohybu. HyperRealismus – obrazy podobné fotografii.
Divadlo – absurdní drama – Václav Havel. Rozvoj populární hudby a rocku. Elwis Presley (*1935 †1977), Beatles, The Doors, Rolling Stones. Počátky hnutí Skinhead – tehdy ještě nerasistické.
Film – francouzský režisér Jean-Luc Godard (*1930), film Sladký život (1963), italský režisér Marcello Mastroianni (*1924 †1996), herec Jean Paul Belmondo (*1933) – film Bláznivý Petříček (1965), italský režisér a scénárista Federico Fellini (*1920 †1993).
Elvis Presley (*1935 †1977), Beatles - působili do roku 1970, The Doors – rockově metalová kapela, u nás The Matadors.
Umění v ČSSR – ustoupily budovatelské filmy – oskarový Ostře sledované vlaky (1966, režie Jiří Menzel), Všichni dobří rodáci (1968, režie Vojtěch Jasný), Sedmikrásky (1966, Věra Chytilová), Lásky jedné plavovlásky (1965, režie Miloš Forman), Spalovač mrtvol (1968, režie Juraj Hertz), Obchod na korze (1965, režie Ján Kadár a Elmar Klos), Skřivánci na niti (1969, režie Jiří Menzel), Ucho (1970, režie Karel Kachyňa), v hudbě Karel Gott (*1939), Marta Kubišová (*1942), Helena Vondráčková (*1947), Václav Neckář (*1943), bigbítové kapely Olympic, The Matadors, Mefisto, Golden Kids.
Móda šedesátých let – cíl šokovat. Vychrtlé modelky – Twiggy (*1949), minisukně, kostýmy. Vliv hudebních idolů především na účesy. U nás Marta Kubišová – drdoly, dlouhé vlasy, minisukně, kostýmky, jeans, potištěná trička, kalhoty do zvonů. Ukazují retromuzikál Filipa Renče Rebelové (2001) a první náš muzikál Starci na chmelu (1964, režie Ladislav Rychman).
Sport – Olympiády 1960 Řím, 1964 Tokyo, 1968 Grenoble. SSSR gymnastka Larisa Latyniová (*1934), boxer USA Joe Frazier (*1944 2011), Muhammad Ali (*1942), japonský gymnasta Yukio Endo (*1937 †2009), australská plavkyně Dawn Fraser (*1937), gymnastka Věra Čáslavská (*1942), atlet Karel Brzobohatý překonal jako první na světe 200 centimetrů (*1935 1999), skoky do vody Milena Duchová (*1952).
Mgr. Aleš Pavelka závěrem pustil ukázky písní Yesterday od Beatles a nechte Zvony znít Marty Kubišové z roku 1967.
Senioři se pak mohli podělit o své zážitky z té doby, kdy byli v aktivním věku a zakládali rodiny. Především vzpomínali na černobílé sportovní přenosy z Olympiád, na reportáže z kosmu, přistáni na měsíci, soutěž Zlatý slavík. „Já jsem se v roce 1965 vdávala,“ prozradila jedna z přítomných dam.
Ředitelka Městské správy sociálních služeb Bc. Marie Sáňková poté poděkovala Mgr. Aleši Pavelkovi za zajímavé vyprávění. „Jsem ráda, že za námi chodí, určitě se po prázdninách zase uvidíme, je to aktivita, kterou rádi sledujete. Poučíte se, zavzpomínáte, získáte další informace. Šedesátá léta byla pro Vás dobou aktivního věku. Těšíme se na další setkání a moc děkujeme.“
Mgr. Aleš Pavelka za všeobecného potlesku připomenul: „V září se určitě uvidíme, možná sem zavítám na návštěvu i v srpnu.“
Mgr. Aleš Pavelka se poté svěřil jak on vnímá šedesátá léta: „Je to doba velkého rozkvětu umění, sportu, módy, pestrá a zajímavá. Tak jsem to též předával seniorům. Sám jsem šedesátá léta nezažil, ale rád bych si je vyzkoušel. Ovlivnila mě hudebně, poslouchám český bigbít a pop. Především Karla Kryla, Karla Gotta, Václava Neckáře, Matadors, Olympic, Martu Kubišovou, Helenu Vondráčkovou, Ivonu Přenosilovou (*1947). Mám rád též filmy. Například Obchod na korze, Smuteční slavnost (1969, režie Zdeněk Sirový), Pelíšky (1999, Jan Hřebejk), Rebelové.“
Mgr. Aleš Pavelka přednáší především seniorům. Rozhodl se před časem věnovat dobrovolnické činnosti, byly mu nabídnuty přednášky. Nejprve připravil měsíčně Toulky Českou zemí. Z původně zeměpisného pořadu vzniknuly všeobecné přednášky o kultuře, umění, politice. Besedy je zavádějí do doby jejich mládí, což velmi prospívá jejich všeobecnému rozhledu. Každý měsíc si připravuje nějaké téma, přednáší takto již třetí rok.
„Dnes jsem zjistil, že senioři na šedesátá léta vzpomínají rádi, občas je problém je rozmluvit a aktivně zapojit,“ zašpásoval se smíchem Mgr. Aleš Pavelka. „Jinak jsou skvělé a vděčné publikum, mají zájem o vše, pozorně poslouchají.“
Pro příští ročník Školy Slunce si Mgr. Aleš Pavelka připravuje témata kultura ve 20. století, životní styl, módu, památky a přírodu v naší zemi.
Závěrem je třeba poděkovat Mgr. Aleši Pavelkovi, že svůj volný čas věnuje vzdělávání a osvětové práci pro seniory. Je to práce více než záslužná a patří jí obdiv všech. Současně je nutné vyzdvihnout dlouhodobou a trvalou spolupráci Střední pedagogické školy a Městské správy sociálních služeb Boskovice. Zejména pro studenty přináší učební praxe v tomto zařízení cenné zkušenosti pro jejich budoucí profesní život.

Více: http://msssboskovice.cz/
http://www.spgs-bce.cz/

Období

Statistiky

  • 15 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Zlatá šedesátá. Beseda pro seniory v MSSS Boskovice 10. června 2015
Komentáře Přidat