Židovská Jižní Morava - třetí díl 25. 5. 2017

Název

Židovská Jižní Morava - třetí díl 25. 5. 2017

Popis

Židovská Jižní Morava – třetí díl

Poslední z jarní trojice besed na téma Židovská jižní Morava se uskutečnila ve čtvrtek 25. května 2017.
Přednáškový sál Židovského obecního domu Bílkova 7 v Boskovicích se zaplnil zájemci o další zajímavosti z Brna, tentokrát se besedovalo především o tamním židovském hřbitově.
Všechny pozdravila Marcela Veselá z Odboru školství. Připomenula, že přednášky organizuje Mezigenerační centrum ve spolupráci s Muzeem regionu Boskovicka.
Místostarostka Boskovic Mgr. Dagmar Hamalová poděkovala za dosavadní úsilí Mgr. Libuši Skořepové a Daniele Meluzínové. Uvedla: „Dozvídáme se zde spoustu nových informací, děkujeme za celé město.“
Daniela Meluzínová připomenula, že na podzim budou přednášky o zdravé výživě, s kapitánem Labské plavby a další zajímavá třeba i právní témata. Například se může rozběhnout kroužek Arteterapie.
Mgr. Libuše Skořepová představila knihu Heleny Pavlicové Judaismus, křesťanství a Islám (1994) pojednávající o propojení jednotlivých náboženství, pak dvě publikace, jež věnovala Mgr. Eliška Pokorná. Jejich názvy Židovská Morava, Židovské Brno.
Potom nás virtuálně pomocí fotografií a poutavého vyprávění provedla novějším brněnským židovským hřbitovem, středověký je skrytý pod pátým vlakovým nástupištěm.
Po roce 1454 byli židé vyhnáni z Brna za vlády krále Ladislava Pohrobka (*1440 †1457), odešli do okolních obcí i do Boskovic – velká skupina v 16. století.
Po roce 1848 se mohli vrátit, 1868 byli plnoprávnými občany dle Ústavy.
Na brněnský židovský hřbitov se lze dostat tramvají 8 po ulici Křenové na Nezamyslovu, kde je stejnojmenná zastávka.
Návštěvníky přivítá asi tisícovka stromů, jedná se vlastně o park v Židenicích. Obřadní síň postavená v roce 1900 - stavitel Josef Nebehosteny (*1852 †1921). Křeslo rabína, desky s verši. Postavil ještě další dvě budovy – domek hrobníka, márnice a místnost pro rituální očistu zemřelého.
Hřbitov se v historii třikrát rozšiřoval.
Rituální omývání rukou, provádí se při odchodu ze hřbitova.
První náhrobky z roku 1852, kdy byl hřbitov založen, jsou dovezeny z Jevíčka a Hodonína.
Pohřbeno cca 10 tisíc lidí, na některých náhrobcích jsou názvy kamenických firem.
Na hroby se zpočátku nedávaly květiny, portréty ani sochy.
Čestná alej – pamětní deska zakladatelům hřbitova, jsou zde i pochováni.
Je zde pochován Heinrich Landesmann, pseudonym Hieronymus Lorm (*1821 †1902) – rakouský hluchoslepý básník, narodil se v Mikulově, působil ve Vídni v Německu. Byl filosof, novinář… Sestavil dotykovou abecedu.
Některé náhrobky jsou architektonické skvosty.
Rodina Placzkova – pocházela z Přerova. Abraham Placek (*1799 †1884) působil nejprve v Hranicích, pak v Boskovicích. Tím se do Boskovic přenesl z Mikulova Moravský zemský rabinát.
Syn Baruch Jakob Placek (*1834 †1922) pokračoval po stopách otce v Brně.
Georg Placek (*1905 †1955) – významný fyzik, v USA pracoval na vývoji atomové bomby.
Kamínky na hrobech – přetrvají věky, vzpomínka. Židé pochovávali v poušti, kde květiny nebyly. Zvyk se udržuje dle dávné tradice.
Dětské hroby – do jednoho roku stáří se náhrobky nestavěly.
Hrobka rodiny Löw-Beer je největší v Brně.
V synagoze vede bohoslužbu kantor, nikoliv rabín.
Daniela Meluzínová a Miloš Slonek pozvali na Tance dávných tradic s Jonášem Kouklem. Bude se konat v magickém prostředí boskovického hradu 21. června 2017.
Václav Stoupal připravil další ochutnávku znamenitých rostlinných pomazánek s chlebem doplněnou jablečnou šťávou a zeleným čajem.
Miloš Slonek představil krátkou reportáž ze závěru pochodu brněnských německy mluvících vyhnanců. Akce se zúčastnili též dva vnukové od Gréty Tugenthadtové (*1903 †1970). Jeden trvale žije v USA, druhý ve Švýcarsku.
Daniela Meluzínová závěrem příjemného podvečerního setkání připomenula, že od podzimu by se dle zájmu mohl otevřít kroužek meditace.
Tři přednášky Mezigeneračního centra nás postupně seznámily se středověkým i současným židovským Brnem, s židovskými osobnostmi Boskovic a Brna, podívali jsme se na židovský hřbitov, pohovořili o židovských rituálech pohřbívání.
Na podzim budeme v židovské tématice pokračovat, rozjedeme se i mimo Brno, prozradila Mgr. Libuše Skořepová závěrem.

Období

Statistiky

  • 18 fotek
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Židovská Jižní Morava - třetí díl 25. 5. 2017
Komentáře Přidat