Týden knihoven v Boskovicích na Blanensku. Beseda se Stanislavem Češkou 7. října 2014

Název

Týden knihoven v Boskovicích na Blanensku. Beseda se Stanislavem Češkou 7. října 2014

Popis

V rámci akcí Týdne knihoven se v boskovické knihovně uskutečnila velmi zajímavá beseda s brněnským spisovatelem oblíbených historických i současných detektivních románů Stanislavem Češkou.
V úterý 7. října v 17 hodin se čítárna zdejší knihovny v budově z roku 1937 zaplnila milovníky literatury a také zájemci o dobu legendární Velkomoravské říše.
„Jsem ráda, že mohu mezi námi přivítat spisovatele Stanislava Češku,“ zahájila milé setkání vedoucí boskovické knihovny Miroslava Jurdičová. „Je autorem pohádek a detektivních románů, narodil se ve Šlapanicích, studoval VUT Brno, pracoval v oblasti výpočetní techniky. Nyní se plně věnuje literární tvorbě. V jeho fantazii se proto zrodila postava Stanislava Berky – bývalého kriminalisty a nyní soukromého detektiva. Protože je Stanislav Češka obdivovatelem americké drsné školy, je i jeho detektiv Berka „drsňákem s něžnou duší“.
Velkým koníčkem Stanislava Češky je historie Velkomoravské říše. Proto pro své čtenáře začal psát velký cyklus historických dobrodružně-detektivních příběhů odehrávajících se v devátém a desátém století, nazvaný „Zločiny na Velké Moravě.“
Stanislav Češka pak krátce pohovořil o tom, jak vznikají jeho romány. Kromě detektivek napsal i dvě řady pohádek. Představil své knihy - Starožitná smrt, příběh o krádežích církevních předmětů; Hořká smrt – o korupci při zadávání státních zakázek – kniha zvítězila v soutěži „O poklad byzantského kupce“ nakladatelství Moba; Mnohomluvná smrt – příběh umělce, kterého si český miliardář postavil do čela své nové politické strany; Arcibiskupova smrt – z prostředí archeologů; Krutá smrt – polední zatím vydaný Berkův příběh, kde detektiv spolupracuje s policií při objasňování vraždy jihomoravské hejtmanky.
„K vydání v nakladatelství Moba připravují už šestý Berkův případ, tentokrát z té nejvyšší politiky a dokončený mám další, ve kterém detektiva dostihne minulost, ve které se ještě jako kapitán kriminálky VB střetl se Státní bezpečností v roce 1989,“ uzavřel Stanislav Češka první část besedy.
Pak se věnoval svým detektivním románům z doby Velké Moravy. „Základem každého příběhu je skutečná historická událost,“ pokračoval spisovatel, „například vpád Franků v roce 855, který posloužil jako inspirace pro první román ‚Případ úzké dýky‘.“
Tyto knihy provázejí dějinami Velké Moravy od roku 858 do začátku desátého století. První příběh je z roku 858, druhý z roku 862, třetí z let 863 a 864. V tom se popisují okolnosti příchodu Konstantina a Metoděje na Moravu. V lednu 2014 byl vydán v Mobě čtvrtý příběh série, Případ nitravské mince, v nakladatelství Moba připravují k vydání dva další romány z let 870, příběh zrady krále Rastislava Svatoplukem a 871, počátek vlády Svatopluka nad Velkou Moravou.
V poslední části besedy se Stanislav Češka již plně ponořil do historie Velké Moravy. Své vyprávění doprovázel bohatou obrazovou a textovou prezentací. V první části přednášky účastníky seznámil s dějinami Velké Moravy. Začal příchodem Slovanů na naše území, popsal vznik Velkomoravské říše a posluchače provedl její historií až po smutný konec na začátku 10. století.
Velkou část spisovatel věnoval životu na Velké Moravě. Účastníci besedy se dozvěděli, jak v jakých sídlištích tehdy lidé žili, v jakých domech bydleli, jak vypadala tehdejší opevnění, paláce, kostely i běžná obydlí. Pozornost věnovat Stanislav Češka i tomu, jak se tehdy lidé oblékali, co jedli a pili, v jakých řemeslech vynikali. Povyprávěl o neobyčejně vysoké úrovni tehdejší řemeslné výroby. Protože vše bylo doprovázeno spoustou názorné obrazové dokumentace, návštěvníci besedy měli vzácnou příležitost získat velmi plastický a živý obraz o životě v té době. Zároveň se při tomto vyprávění účastníci besedy dozvěděli také to, jak se jednotlivé historické události té doby odráží v autorových knihách.
Závěrem Stanislav Češka vysoce zhodnotil seriál Českého rozhlasu v Brně Toulky českou minulostí podle literární předlohy (1979 – 2012) Petra Hory Hořejše.
Zajímavou besedu ukončila vedoucí knihovny Miroslava Jurdičová, jež autorovi předala kytici květin. Spisovatel Stanislav Češka i přes pokročilou hodinu ještě ochotně zájemcům podepsal své knihy.
Akce se zúčastnila místostarostka Boskovic, zastupitelka JMK Ing. Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) a ředitelka Muzea Boskovicka Mgr. Dagmar Hamalová.

Více: http://www.stanislavceska.cz http://www.knihovnaboskovice.cz/ www.kulturaboskovice.cz www.kzmb.cz

Období

Statistiky

  • 16 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Týden knihoven v Boskovicích na Blanensku. Beseda se Stanislavem Češkou 7. října 2014
Komentáře Přidat