Tužkou, perem, štětcem. Otevření výstavy ZUŠ v Boskovicích na Blanensku 9. listopadu 2011

Název

Tužkou, perem, štětcem. Otevření výstavy ZUŠ v Boskovicích na Blanensku 9. listopadu 2011

Popis

Boskovický Zámecký skleník a jeho malebný park s leknínovým jezírkem přebudovaný do nynější podoby po velkém požáru roku 1829 je oblíbeným cílem nejen nedělních výletů místních obyvatel a turistů. Je to důstojné místo pro významné kulturní akce, především koncerty, přednášky a výstavy. A právě v těchto dnech jedna taková zajímavá akce probíhá.
Jedná se o prezentaci místní Základní umělecké školy, konkrétně výtvarného oboru, kterou by si žádný milovník umění neměl nechat ujít. Též proto, že dětské kresby a fantazie jsou zcela bezprostřední, nic neskrývají a o duši malého človíčka hodně vypovídají.
Galerii zámeckého skleníku jsem navštívil ve středu 9. listopadu dopoledne. To se vše připravovalo, výkresy ještě volně ležely seřazené na podlaze, něco již viselo na stěnách. Do toho se přišly zcela nečekaně podívat dětičky z mateřské školy, pracoviště Na Dolech. Hlavní organizátorka výstavy Mgr. Eva Holoušová se jich hned ujala: „Podívejte se, jak takoví prvňáčci malovali hrad. Každý si ho představoval jinak a své pocity přenesl na papír. Proto je každý výkres trochu jiný. Jsou zde k vidění též práce, jež vyjadřují fantazie dětí.“ Takto přístupně a pohotově seznámila nečekanou návštěvu s exponáty Mgr. Eva Holoušová a pokračovala: „Hodně výtvorů je věnovaných stromům a keřům.“ Do toho se vmísila jedna z učitelek a pochlubila se, že i ve školce pořádají podobné výstavky na chodbě určené rodičům. „Zde ve skleníku ukazují své práce větší děti, aby se sem mohl kdokoliv přijít podívat, co se děti za zdmi ZUŠ naučí a pak své dovednosti použijí v přírodě.“ dodala učitelka. Mezi připravenými výkresy objevila též práci prvňáčka Matěje Pokorného, ten také v minulosti školku Na Dolech absolvoval a některé děti si ho ještě pamatují. Milé setkání… „Můžete doma vyzvat rodiče, aby sem s Vámi zašli, až bude vše hotovo,“ dodala učitelka. Do rozhovoru se přidala zástupkyně spolupořadatele, jímž jsou Kulturní zařízení Boskovice Mgr. Taťána Reiblová: „Určitě přijďte i se svými maminkami, tatínky, babičkami, dědečky a sourozenci v neděli 20. listopadu v 15 hodin na pohádku Jak se krotí princezna a současně je vytáhněte sem nahoru na tuhle výstavu. Budeme moc rádi. Děkujeme za milou návštěvu,“ rozloučila se Mgr. Táňa Reiblová s nečekanými ale o to milejšími hosty, drobotinou ze školky a pedagogickým doprovodem.
Po tomhle neplánovaném, ale příjemném zdržení v instalaci zbyl ještě čas na trochu podrobnější informace z úst Mgr. Evy Holoušové: „ Můj výtvarný obor má v letošním roce 96 žáků. Společně s keramickou větví má asi 150 dětí, což je na Boskovice i docela hodně. Vyučujeme kresbu, malbu, grafiku a modelování. Děláme též výrobky z hlíny, ale zde na výstavě zastoupeny nejsou z důvodu omezeného prostoru. Každý rok provází jiný projekt. Minule to byly Boskovice mnoha tváří, letos zpracováváme všechny oblasti umění. Zde je možné zhlédnout zatím práce dvou měsíců, školní rok je teprve na začátku. Něco málo je i z dosavadního průběhu roku kalendářního. Postupně bych do projektu chtěla zapojit též hudbu, tanec,“ prozradila plán výuky Mgr. Eva Holoušová. Výstava začíná prezentací reportážních fotografií z našich vyučovacích hodin. Zejména je zajímavá část, kdy děti ztvárnily plošně hady, jak je vidí a představují si je. Pak své práce aplikovaly přímo v terénu. Vymýšlely pro ně různé skrýše v parku, měly je omotané kolem těla… Fantazii se meze nekladly, malí výtvarníci zhotovili hada i z listí. Pak se drobotina učila pracovat se svým obrysem. Tím se zbavila ostychu ze svého těla a jeho tvarů. Dále děti vyráběly papírové pejsky a pracovaly s nimi jako s živými. Vymýšlely reálné situace po městě, bylo to zajímavé a poučné i pro přihlížející kolemjdoucí. Stěžejním tématem, jenž se prolíná celou expozicí jsou stromy, jejich studie. Obrysy se promítají do černobílých obrazů na stěnách. Někdo si pod tím představuje třeba zábradlí, jiný zase motýly.
Výstava se vyznačuje svobodou projevu, každá práce zrcadlí svého tvůrce. Jeho myšlení, nálady, dětskou duši… Vzhledem k věku dětí je třeba výtvory vysoce ohodnotit. Je zde možné zhlédnout studie kamenných zdí, písma, výřezy, zvětšeniny, zátiší se židlí. Pozoruhodná je studie elipsy aplikovaná na fontánu parkoviště pod kostelem. Některé výkresy jsou inspirovány francouzským malířem a grafikem Henri Matissem (1869 – 1954), kdy děti sestavovaly kompozice květinových motivů.
Studenti na druhém stupni, tedy mladí 15 – 18 let studovali písmo, tvary znaků. Vše přenášeli do kompozice. Pak si vybrali nejzajímavější část, zvětšovali ji, pracovali s barvami, monochromatičností, kontrastem.
Na stěně u okna jsou práce mladších dětí, jedná se o fantazie návrhu kovového šperku. Jde o decentní kombinace stříbra, černé a bílé barvy. Vedle šperků je opět motiv stromů, ale výrazně abstraktní barevná kompozice s prosvítajícím Sluncem. „Málokdo si uvědomí, že se zde ve všech výtvorech odráží úsilí mnoha hodin a dní. Obrovská trpělivost dětí je v tomto věku obdivuhodná, dodala na závěr autorka výstavy Mgr. Eva Holoušová z místní základní umělecké školy.
Zde je na místě poděkovat pedagogům ZUŠ ve všech oborech její výuky, že se mladé generaci s láskou věnují a vedení Kulturních zařízení města za poskytnutí prostor k instalaci výstavy. Dětská výtvarná díla určitě stojí za zhlédnutí.
Výstava žákovských prací Výtvarného oboru ZUŠ je přístupná v době provozu budovy Zámeckého skleníku nebo po předchozí domluvě na telefonu 516453544.
Více zde: http://www.zusboskovice.cz/
http://www.kzmb.cz/
http://www.boskovice.cz/

Období

Statistiky

  • 42 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Tužkou, perem, štětcem. Otevření výstavy ZUŠ v Boskovicích na Blanensku 9. listopadu 2011
Komentáře Přidat