Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

mysticsmileVIP

Tradiční stavění máje. Pořádal SDH Mazurie Bělá Boskovice na Blanensku 1. května 2013.

83 fotek 1.5.2013 - zobrazení
Velké parkoviště před charitním zařízením Betany zelo po poledni ve středu 1. května prázdnotou. Jen na konzolách ležel opracovaný kmen ozdobený trikolórou, věncem, žárovkami a státní vlajkou. Dar rodiny Menzdorff-Pouilly. Ticho náhle proříznul přijíždějící autojeřáb.
Dobrovolní hasiči Mazurie - Bělá každoročně vítají květen stavěním Máje. A protože jde o symbol jara úctyhodné délky kolem třiceti metrů a váhy přes tunu, musí jim v tom pomoci moderní technika.
Prostor se pomalu zaplnil diváky a skvělé představení mohlo začít: „Vítám všechny, úvodem trocha historie,“ spustil Jiří Deml a citoval vzpomínky pamětnice Miroslavy Kovaříkové. „Tradice Májů vznikla v roce 1920. Pravidelně se stavěl Máj ručně pomocí žebříků a dřevěných tyčí na křižovatce ulic Bělá (dnes Sušilova) a Dukelská. Krojované slavnosti se brzy staly vyhlášené v širokém okolí.“ Jiří Deml dále vzpomenul krizi 1934, fotbal, a vznik Mazuráckého hasičského spolku. Vše přerušila válka. Poté se tradice obnovila a s různými obměnami trvá dodnes.
Zkušený strojník autojeřábu pan Karel Borek s milimetrovou přesností usadil mohutný kmen do připravené třímetrové díry, na jejímž dně stála spodní voda. „Není divu, kdysi v těchto místech byl rybník,“ zavzpomínal jeden ze starších hasičů, když spatřil můj nechápavý pohled.. Poté se ochotné ruce dětí i dospělých chopily lopat a díru pečlivě zaházely. Průběžně bylo třeba hlínu a kamení udusat. Rameno jeřábu stále drželo Májku ve svislé poloze. Jakmile bylo hotovo, pan Karel Borek opatrně povolil závěs a Máj zůstal bezpečně stát. „To se svalit nemůže,“ pomyslel jsem si. „Jedině že by přišlo tornádo. Ale to by se kmen spíše rozlomil.“ Z rozjímání mě vytrhla opět slova Jiřího Demla: „Děkuji hasičům, vše se podařilo. Zvu Vás na Výletiště k příjemnému posezení s hudbou a občerstvením.“
I tentokrát všemu přihlížela milá návštěva místostarostka Ing. Jaromíra Vítková s manželem. Však zde nemohou chybět jsou čistokrevní Mazuráci, bydlí nedaleko.
Více: http://sdhmazurie.cz/

Proměňte album ve fotoknihu

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Vytvořte z tohoto alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.