Tomáš Kardinál Špidlík. Beseda o boskovickém rodákovi. Muzeum Boskovicka 8. května 2012.

Název

Tomáš Kardinál Špidlík. Beseda o boskovickém rodákovi. Muzeum Boskovicka 8. května 2012.

Popis

Velký přednáškový sál Muzea Boskovicka v Rezidenci na Hradní ulici se o minulém úterý nejprve rozezněl hudbou v podání zobcových fléten na uvítanou všech posluchačů, kteří mají rádi své město a též jeho významné osobnosti.
„Pěkné odpoledne, vážené dámy, vážení pánové, vážení přátelé, hlavně milí hosté,“ přivítala všechny místostarostka Boskovic Ing. Jaromíra Vítková. „Jsem velmi potěšena, že Vás mohu dnes 8. května pozdravit při již druhém vzpomínkovém setkání na našeho významného rodáka, čestného občana města pana kardinála Tomáše Špidlíka (*1919 Boskovice - †2010 Řím). Scházíme se dnes už podruhé. Před rokem jsme vzpomínali v Zámeckém skleníku, dnešní odpoledne je pojato komorněji. Jsem velmi potěšena, že mohu mezi námi přivítat Doc. Dr. Michala Artrichtera Th.D, který se s námi chce podělit o svoje vzpomínky na Otce kardinála. Je třeba si našeho rodáka opravdu s upřímností připomenout, protože na něj vzpomínají s láskou a úctou na Velehradě, v Olomouci, v Římě. Též v celé Evropě i ve Světě. Byla by velká ostuda, kdybychom my občané jeho rodného města se k těmto vzpomínkám nepřipojili. Myslím, že dnešní odpoledne bude opravdu příjemné, měla jsem možnost i na Velehradě vyslechnout pana Doc. Dr. Michala Artrichtera Th.D při vernisáži výstavy. Naše odpoledne bylo důstojně zahájeno hudebním vystoupením manželů Pléhových a dnes se představí zpěvem ještě slečna Ludmila Dohnálková. Chtěla bych též poděkovat ředitelce Muzea Boskovicka Mgr. Dagmar Hamalové a všem jejím spolupracovníkům za možnost uspořádání akce v pěkném prostředí. Na závěr Vás ještě upozorním na malou výstavku drobných publikací. Inspirovaly nás při tvorbě informačního plakátu, kde je Otec Špidlík a za ním hrad. Mnozí by očekávali spíše kostel sv. Jakuba Staršího. Námětem nám byla publikace zde přítomného Doc. Dr. Michala Artrichtera Th.D. Pan kardinál totiž říkával: Dá-li Bůh, uvidím boskovický hrad. Proto jsme si dovolili na plakát umístit jako pozadí snímek hradu. V tuto chvíli Vám děkuji za pozornost a prosím ještě slečnu Ludmilu Dohnálkovou, aby za klavírního doprovodu Mgr. Tomáše Pléhy přednesla další hudební ukázku.“
S posledními tóny krásné hudby a zpěvu zazněl sálem bouřlivý potlesk a Doc. Dr. Michal Artrichter Th.D se ujal slova: „Milí přátelé, děkuji moc za pozvání. Zejména Ing. Jaromíře Vítkové, že zde mohu mezi Vámi být. Jsem kněz jezuita a učím dějiny spirituality na Teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Představuji Vám sestru Luisu Karczubovou, která je první českou žákyní v komunitě patristiky Otce Tomáše Špidlíka. Pak je tu akademický malíř Jan Jemelka (*1953). Zabývá se kresbami s křesťanskými motivy, malbou, grafikou, ilustracemi a návrhy vitráží. Jeho malby a grafiky bývají vystavovány při pravidelných členských výstavách v galerii Caesar v Olomouci. Ilustrace jsou často součástí knih nakladatelství Refugium a jeho vitráže můžete obdivovat například v Krnově, v Olomouci, Kozlovicích, Nových Losinách, Ostravě - Pustkovci, Praze a také jinde ve světě. Ve Slovinsku, Itálii, Německu. Ilustroval množství knih Otce Špidlíka. Například Bajky o moudré sově. Předmluvu k dílu napsal biskup Josef Hrdlička. Instalovali jsme zde malou výstavku knížek, jež stojí za Vaši pozornost. Určitě doporučuji Sarkofág na Velehradě, kde je Otec Špidlík pohřben. V knize je srozumitelný výklad a množství obrázků.“
Doc. Dr. Michala Artrichter Th.D se pak rozhovořil o významu Boskovic v životě Otce Tomáše Špidlíka. Ten prý byl Boskovan symbolicky dvakrát. Poprvé, když začínal v zahraničí a neměl nic. Tedy byl bosky (bosko) a podruhé, když vnímal krásu (boskal, bosko) uměleckých děl například v Římě. Tolik odlehčená vzpomínka na Otce Špidlíka. „Otec Špidlík často s námi přišel do styku tím, že jsme jej sem do Boskovic přiváželi,“ vzpomínal dále Doc. Dr. Michal Artrichter Th.D. Též prý kdysi přijel do Říma mladý muž pocházející z Boskovic s kamionem plným církevních knih. Otec Špidlík jej představil u večeře svátečně oděným kněžím a i když byl tento řidič prostě pracovně oblečen, bavil se s ním zcela neformálně jako se sobě rovným. I tímto ukázal Otec Špidlík svůj ryzí charakter. „Když jsme přijížděli od Prostějova, otec Špidlík vždy ožil a začal popisovat. Tady jako dítě jsem zlobil, tady jsem sáňkoval, zde zase sbíral maliny a četl jakou knížku. Pak ukazoval okolí restaurace Mlýn, kde se narodil. Vzpomínal na gymnaziální léta a jak chodil na zámek hrát na housle. Při vyprávění o Boskovicích neopomenul zmínit hrad, místo, které je mu obtisknuto v srdci. Otec Tomáš Špidlík zůstal i při svém vysokém církevním postavení po celý život nesmírně obyčejný a skromný.“ Tolik tedy vzpomínka Doc. Dr. Michala Artrichtera Th.D. Při jeho poutavém vyprávění bylo v sále hrobové ticho a všichni napjatě poslouchali. Pak ještě připomenul význam centra Aletti v Římě. Otec Špidlík usiloval o zřízení pobočky v Olomouci, což se mu za vydatné podpory arcibiskupa Mons. Jana Graubnera v roce 1992 podařilo. Ředitelem je v Boskovicích velmi známý prof. Pavel Ambros Th.D. Jedná se o studijní a výzkumné středisko náboženských kultur v nové Evropě. Provozuje nakladatelství, které za dobu svého působení vydalo mimo jiné i všechna díla Otce Tomáše Špidlíka.
Zde bohužel moje reportáž končí i když přednáška běžela dál. Musel jsem se přesunout do nedaleké Galerie Otakara Kubína v radnici k vernisáži výstavy Ing. Dušana Chaloupky.
Beseda byla velmi zajímavá a poučná. Znovu je na tomto místě třeba poděkovat místostarostce Ing. Jaromíře Vítkové a ředitelce Muzea Boskovicka Mgr. Dagmar Hamalové. Díky nim přicházejí do našeho města významné osobnosti, od nichž se můžeme poučit, získávat cenné životní zkušenosti a vstřebávat moudrost vzdělaných lidí.
Více: http://muzeum.boskovice.cz/

Období

Statistiky

  • 26 fotek
  • 1 video
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Tomáš Kardinál Špidlík. Beseda o boskovickém rodákovi. Muzeum Boskovicka 8. května 2012.
Komentáře Přidat