Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

mysticsmileVIP

Slavnostní otevření historického skleníku ve Svitávce.

40 fotek 11.9.2010 - zobrazení
Pro Městys Svitávka na Blanensku byla sobota 11. září 2010 významný den. Proběhl zde již pátý ročník „Svitáveckého jarmarku tradičních řemesel“. Ten byl letos obzvlášť slavnostní, do hlavního programu bylo zařazeno otevření zrekonstruovaného historického skleníku umístěného v obecním parku. Zde na volném prostranstvi se též konaly všechny doprovodné akce.
Vše podstatné začalo v patnáct hodin, kdy starosta městyse Svitávka Ing. Martin Cetkovský pozdravil všechny přítomné a přivítal vzácné hosty. Těmi byli: Pan Karel Jarůšek - kandidát pro volby do Senátu za ODS, starosta města Kunštát Mgr. Pavel Göpfert, PaedDr. Zdeněk Peša - místopředseda sdružení Místní akční skupiny Boskovicko Plus, současně je starostou obce Olešnice. Díky jemu a MAS Boskovicko Plus získala Svitávka dotaci ze Státního zemědělského intervenčního fondu Program rozvoje venkova ve výši 500 tisíc korun na opravu skleníku. Slavnosti se dále zúčastnil poslanec Parlamentu ČR Ing. František Sivera a vrcholní představitelé obce Chrudichromy.
Ing. Cetkovský pak krátce pohovořil o průběhu opravy skleníku, která započala před dvěma lety. Tenkrát se uvažovalo zda jej zbořit či zachovat. Naštěstí se přikročilo k druhé volbě a za milion dvěstě tisíc korun byla historická, více než stoletá, budova opravena. Částkou šestset tisíc přispěla obec, o zbytek cca pětset tisíc korun se zasloužila MAS Boskovicko Plus.
RNDr. Peša poté nastínil význam MAS Boskovicko Plus pro celý region a průběh získání dotace na skleník z Ministerstva zemědělství. Nakonec svého krátkého vystoupení vyjádřil obdiv Svitáveckým k úspěšné opravě skleníku: „Vám Svitáveckým se podařil malý zázrak. Pane starosto, já Vám mile blahopřeji“.
Historická budova skleníku se nachází v parku mezi malou a velkou Löw-Beerrovou vilou. Velká vila v secesním slohu s barokními a klacisistními prvky byla zbudována v letech 1900 -1902 na území rozlehlého parku se vzácnými dřevinami, magnóliemi a sakurami. Autor projektu není znám. V roce 1906 byla navržena a postavena malá vila brněnským stavitelem Josefem Nebehostenym. Ten pocházel z Vídně. Jeho nejznámějším dílem je návrh a realizace přestavby a rozšíření hlavního brněnského nádraží, též dům Tugendhat. V areálu malé vily byl vybudován skleník, který je dnes opravený, kuželna, garáže, tenisové kurty a koupaliště. Ve skleníku byly výhradně pěstovány květiny, růže a primule, jež se používaly k výzdobě interiérů obou vil. V roce 1954 byl majetek rodiny znárodněn. Skleník pak sloužil jako skladiště a později místnímu svazu zahrádkářů pro výstavy a burzy, byl též prodejním místem občerstvení letních karnevalů.
Skleník se začal opravovat na podzim 2009, kdy za 400 tisíc korun proběhly bourací práce, opraveny základy, nosné konstrukce, krovy a položena nová střešní krytina. Letos byla zbudovaná dešťová kanalizace, rozvod vody, elektřiny, byly vyměněna okna, dveře, nové omítky, obklady a dlažby. Vše za pomocí dotace z MAS Boskovicko Plus 500 tisíc a zbytek 300 tisíc dodal ze svého rozpočtu městys Svitávka. Skleník by měl sloužit pro kulturní a společenské akce, výstavy a jiné. Opravou skleníku se významně zlepšil vzhled celého parku.
Slavnostního aktu přestřižení pásky se ujal Dr. Vladimír Gardavský, bývalý ředitel Domu kultury v Kroměříži, jenž má ke Svitávce osobní rodinný vztah. Krátce pohovořil k výstavě instalované uvnitř, která se plně věnuje historii a současnosti Svitávky ve fotografii a kresbě. Akvarely maloval dvaasedmdesátiletý bývalý automechanik pan Josef Konupka, fotografie poskytla pracovnice úřadu městyse, předsedkyně kulturní komise paní Miroslava Holasová, další snímky pánové Vařeka a Šmeral. „Přeji všem návštěvníkům nejen dnes, ale i do budoucna mnoho pěkných zážitků a aktivit.“ Těmito slovy zakončil své vystoupení Dr. Gardavský.
Poté již starosta Ing. Martin Cetkovský přestřihnul pásku a tím započal novou etapu historie skleníku i celého parku.
reklama
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

přidat komentář

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron