Slavnost recitace a varhaní hudby k svátku sv. Mikuláše v Boskovicích na Blanensku. 4. prosince 2011

Název

Slavnost recitace a varhaní hudby k svátku sv. Mikuláše v Boskovicích na Blanensku. 4. prosince 2011

Popis

Kostel svatého Jakuba Staršího je dominantou spodního konce Masarykova náměstí v Boskovicích. Mohutná gotická stavba je svou čtyřicetimetrovou věží významným orientačním bodem viditelným již z velké dálky. První písemná zmínka je datovaná k roku 1346. Od té doby prošel chrám bohatou mnohdy i pohnutou historií. Několikrát vyhořel. Jeho současná podoba je dílem pozdně gotické přestavby na konci 15. století. Uvnitř se nacházejí vzácné renesanční mramorové náhrobky, je tam původní dlažba z počátku 17. století a starobylé dubové lavice pocházející původně z dominikánského kláštera. Chrám se opravoval v letech 1617, 1839, 1910, 1972 a nyní průběžně od roku 1994.
V nedělní sváteční podvečer 4. prosince sem směřovaly kroky nejen věřících, ale i všech milovníků kvalitního mluveného slova a neméně skvělého přednesu varhaní hudby. Opravdu hodnotný slovní projev dnes zaznívá hodně málo a je čím dál vzácnější. Blíží se konec roku a k němu patří již po dlouhá staletí uctívání svatého Mikuláše, jehož svátek připadá každoročně na šestý prosinec. Kdo to byl svatý Mikuláš? Narodil se v městečku Patara v hornaté Lykii na území dnešního Turecka. Byl jmenován biskupem v nedaleké Myře. Dochoval se jeho podpis na starobylých listinách z Nicejského koncilu v roce 325 n. l. Místem jeho posledního odpočinku se stala katedrála v Myře, později byly jeho ostatky převezeny do italského města Bari, kde se těší velké úctě dodnes. A čím byl tak vyjímečný? Svatý Mikuláš je především ochráncem dětí. Z jeho legendárních skutků se zrodila tradice vánočního obdarovávání. Jeho památka je uznávaná po celém světě. Nejvíce v Rusku, kde je národním světcem. Pak v celé západní Evropě i za oceánem v Americe. U nás je svatému Mikuláši zasvěceno mnoho katedrál, chrámů, kostelů a venkovských kaplí.
Legendu o svatém Mikuláši jsme si mohli vyslechnout na slavnosti slova a varhaní hudby konané v chrámu sv. Jakuba Staršího právě v nedělním podvečeru 4. prosince 2011. Přednesl ji sám autor MgA. Vladimír Matějček. Je absolventem náchodského gymnázia a DAMU v Praze u profesorů Karla Palouše, Vlasty Fabiánové a Leo Spáčila. Herec Divadla Za branou. Má za sebou dlouhou řadu jevištních i filmových postav, recitačních a komorních vystoupení po celém světě. Scénáristicky spolupracuje s Českým rozhlasem, Českou televizí. V současnosti se věnuje vlastním jevištním a koncertním projektům. Je třeba poznamenat, že měl režii i celého boskovického koncertu.
Jeho slovní projev doprovodil na královský nástroj, jenž byl naposledy zmodernizován světoznámou varhanářskou firmou Rieger – Kloss z Krnova v roce 1966, pan Vladimír Roubal. Studoval konzervatoř v Plzni u profesorů Jitky Chaloupkové, Jana Hory, a Jaroslava Vodrážky. Působil jako varhaník v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje a Benediktínském opatství sv. Markéty v Praze Břevnově. Od roku 1990 je ředitelem chrámové hudby Královské kanonie premonstrátů v Praze Strahově, kde vede pěvecký sbor. Je nositelem několika prvních cen v improvizačních soutěžích. Koncertuje po celé Evropě, v USA i Japonsku. Spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí, skládá hudbu k inscenacím. Natočil množství kompaktních disků (CD). Pro koncert v Boskovicích nastudoval a přednesl zde skladby předních mistrů barokní hudby. Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadea Mozarta a dalších.
„Je to třináctý charitativní koncert na počest svatého Mikuláše sestávající z varhaní hudby světových autorů a uměleckého přednesu legendy o svatém Mikuláši,“ zaznělo z úst místostarostky Boskovic Ing. Jaromíry Vítkové, když se mi ji podařilo ještě před koncertem na chvíli vyrušit z jeho příprav. „Koncerty jsem začala organizovat v roce 2003. Vystupují zde různí umělci z Brna, někdy z Prahy. Pamatuji si, že úplně první akce tohoto druhu se konala taktéž zde v kostele a vystoupil na ní Gregoriánský sbor. Další z řady koncertů se odehrávaly na zámku, jeden s moderní hudbou byl v kině Panorama. V rámci Zámeckého hemžení bývají koncerty na vnitřním nádvoří zámku. Každý koncert je organizován vždy s nějakou neziskovou organizací, která je pak i příjemcem peněz ze vstupného. Tentokrát je to zcela jinak, akci organizuji ve spolupráci s Orlem jednotou Boskovice a příjemcem výtěžku bude místní farní úřad, který jej použije na opravy kostela. Minulé koncerty probíhaly například s charitním domem Betany, s Mateřským centrem, Azylovým domem. Získané prostředky pak putovaly pro činnost těchto charitních organizací. Za dobu konání Mikulášských koncertů se vybralo asi 200 tisíc korun, dalším velkým přispivatelem je tradičně společnost Alps Czech s.r.o. Firma sponzoruje pravidelně i Zámecké hemžení. Konkrétně tato akce se uskutečnila zejména díky Ing. Jitce Hurábové ze společnosti LD Seating s.r.o. Dnešní koncert bude doplněn vystoupením farního společenství mladých v rolích Mikuláše a andělů. Ti též připravili zdobené perníčky jako drobné sladké dárečky k svátku svatého Mikuláše. Mám radost, že se podařilo koncert uskutečnit v předvečer slavného dne,“ dodala na závěr místostarostka Ing. Vítková. Byl nejvyšší čas reportáž ukončit, lidé se pomalu začali scházet…
Zbývá vyjádřit velké poděkování místostarostce Boskovic Ing, Jaromíře Vítkové a jejímu manželovi Ing. Jaroslavu Vítkovi starostovi Orla jednoty, že se nejen v předvánočním čase zabývají charitativní činností. Jejich aktivita je významná nejen pro město, ale i pro všechny jeho občany.
Více: www.boskovice.cz
http://rkfboskovice.mtw.cz/

Období

Statistiky

  • 16 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Slavnost recitace a varhaní hudby k svátku sv. Mikuláše v Boskovicích na Blanensku. 4. prosince 2011
Komentáře Přidat