Sedmimílové boty aneb Hravé jarní putování pro celou rodinu. Boskovice na Blanensku 31. března 2012
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
Album zobrazuje pouze fotky a videa ( z ) - zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Sedmimílové boty aneb Hravé jarní putování pro celou rodinu. Boskovice na Blanensku 31. března 2012

Popis

Nevlídné sychravé sobotní dopoledne. Počasí jako by ani nerespektovalo nástup jara. Do otevřených vrat radnice se trousí první účastníci zahájení turistické sezóny kteří přišli na Sedmimílové boty aneb Hravé jarní putování pro celou rodinu. Zpočátku to vypadalo, že pořadatelé z Městského informačního střediska a Města Boskovice budou hrát přesilovku ale přece jen se začala tvořit u stolku registrace fronta rodičů s dětmi, pro něž byla akce uspořádaná především.
„Dobrý den chci Vás co nejsrdečněji přivítat,“ zahájil dopolední akci referent kultury, sportu a cestovního ruchu Města Boskovice Ing. Milan Severa. „Nebudu v tomto nevlídném počasí zdržovat předávám hned slovo místostarostce Ing. Jaromíře Vítkové. „Dobré dopoledne milé děti a vážení rodiče, zdravím všechny. Mrzí mě že nevyšlo počasí ale dnešní akce je pěkná a náladu nám chladno s deštěm jistě nepokazí. K otevření turistické sezóny chci říct, že ji zahajujeme den před pochodem do Černé Hory. Letos se akce odehrává stylově a to ve znamení Památkové zóny města. Turistům zde v Boskovicích máme co nabídnout – Arboretum Šmelcovna, Kulturní zařízení města, Westernové městečko a vzácné historické stavební památky. V poslední době mám v základních školách besedy na téma Obnova památkové zóny. Je třeba, aby děti o kulturním a stavitelském dědictví města něco věděly a dovedly si toho i patřičně vážit. Nyní předám slovo ženám, které se dnešní akci velmi zasloužily. Jsou to po mé pravici paní učitelka Mgr. Jarmila Přikrylová ze Střední pedagogické školy Boskovice a pak Mgr. Dana Hrubá z Občanského sdružení Intera. „Já bych Vás ráda přivítala jménem Občanského sdružení Intera, které iniciovalo tuto akci pro děti. Snažíme se o to, aby již naši nejmenší se seznámili s historií Boskovic a touto zábavnou formou jim město přibližujeme. Velmi děkujeme za spolupráci místní Střední pedagogické škole a předávám slovo paní učitelce Mgr. Jarmile Přikrylové: „Naše děvčata Vás zde budou provázet po celé trase putování Sedmimílové boty. I když máme špatné počasí doufám, že si to užijete a bude se Vám výšlap líbit. Děkujeme za účast.“ Mgr. Dana Hrubá pak ještě dodala: „Zde u pana radního a pana písaře si vyzvedněte mapy. Budete podle nich pokračovat po trase, kde na jednotlivých stanovištích narazíte na děvčata v historických kostýmech a zde budete plnit zajímavé úkoly nebo odpovídat na záludné otázky.“ Po splnění Vám průvodkyně prozradí písmeno. Pokud na posledním zastavení vytvoříte správné heslo, získáte sladkou, veselou a vtipnou odměnu.“ Závěrečné slovo si vzala opět místostarostka města Ing. Jaromíra Vítková: „Než se všichni zapíšete, já si dovolím ještě několik drobných informací. Od ledna probíhají oslavy 790 let první písemné zmínky o Boskovicích. V rámci těchto oslav proběhla řada akcí a další připravujeme. Na všechny Vás srdečně zveme. Mezi nejbližší patří divadelní představení 19. dubna, RH Faktor v Sokolovně a v květnu se můžete těšit na další pořady.“
A pak jsme se již všichni vydali do nevlídného počasí na cestu poznání. Občas nás bičovaly mokré sněhové vločky a silný vítr, nikoho to však neodradilo. První zastávka byla na západní straně mohutného chrámu sv. Jakuba Staršího, o němž je první písemný doklad z roku 1346. Zde si děti mohly navléknout korálky. Následoval zápis prozrazeného písmena do mapky a opatrně strmým schodištěm na Traplovu ulici, pak naproti Synagogy do starodávné židovské rituální lázně Mikve ve sklepě nejstaršího domu židovské čtvrti. Díky tomu, že byl zděný odolal velkému požáru v roce 1823. Zde bylo úkolem, spočítat hořící svíce na typickém židovském podstavci. Pal se ještě něco dozvědět o historii lázně a honem k Rezidenci postavené v roce 1729 rodem Ditrichsteinů. Zde na děti čekalo v levé přízemní místnosti Muzea Boskovicka malování na plátno jako symbolická vzpomínka malíře Otakara Kubína (1883 – 1969). V parku před Zámeckým skleníkem pod korunou jinanu dvoulaločného si děti mohly vyzkoušet slalom s vozíkem a květináčem, či jízdu na modelu traktoru. Asi proto že skleník - původně panský ovčín - vyhořel, byl opraven a sloužil od roku 1829 jako zámecká oranžérie. Pod dávno zaniklou Baštou někdy z jedenáctého století se drobotina náramně bavila při tanci kolem pomyslného ohniště, kde jim dvě děvčata v kostýmu pračlověka klepala kameny do rytmu. Což si pak mohly děti též vyzkoušet. Strmým stoupáním do nadmořské výšky 451 metrů ke zřícenině hradu z poloviny 13. století se všichni zahřáli. Zde na loučce byly pro děti připraveny obrázky ptáků, druhy musely uhodnout a mohly si učesat knížete Maxmiliána. Šlo o výjev z dávné pověsti o Velenovi. Však Boskovice mají od té doby ve znaku sedmizubý hřeben. Kdo měl žízeň, prošel starobylou bránou do hradu a dostal horký čaj, dospělí něco ostřejšího. Nejmenší si mohli pohrát na pískovišti. A zase stejnou cestou zpět, tentokrát jen z kopce k empírovému zámku. Hned u brány čekal na děti poslední úkol. Nazout sedmimílové boty a projít krátkou trasou. Byl to symbol zahájení turistické sezóny 2012. A pak již zbýval jen kousek do zámku, kde hned nalevo u vchodu vítaly všechny dvě sličné princezny. Kostýmy jim opravdu slušely všichni se s nimi chtěli fotografovat. Ve vnitřním nádvoří zámku vybízel k vyřádění drobotiny skákací hrad v zadní zahradě čekala Ing. Jitka Slámková z Jezdeckého sdruženi o.s. se dvěma hodnými koníky. Ti děcka trpělivě vozili sem a zase tam po písečných cestách zahrady. A protože nejkrásnější pohled na svět je z hřbetu koně, bylo zájemců o svezení víc než dost. V jedné z místností zámku byla tvořivá dílna Blanky Matuškové, kde též probíhala soutěž ve zpěvu karaoke a vystoupila Adéla Luňáčková se svými dvěma psy. Ti pro potěšení všech předvedli roztodivné figury, skoky a ukázali že dovedou na povel i rázně zaštěkat.
Blížila se třináctá hodina, děti i dospělí se pomalu rozcházeli ke svým domovům. I já jsem musel zámek opustit, čekala mě další reportáž v Arboretu Šmelcovna.
Vrátíme se asi o hodinu zpět, kdy jsem ještě před odchodem z budovy radnice na trasu pochodu trochu vyzpovídal místostarostku Boskovic Ing. Jaromíru Vítkovou: „Již tradičně zahajujeme turistickou sezónu a to první neděli v dubnu kdy se setkávají turisté Boskovicka Blanenska v Pivovaru Černá Hora. V Boskovicích jsme si k tomu přidali akci, jež se původně jmenovala Vítání jara vždy před odchodem turistů do Černé hory. Letos poprvé probíhá místní akce již v sobotu. Je určena především dětem aby se seznámily s místními kulturními památkami. Vytvořili jsme trasu pochodu zakončenou v prostorách empírového zámku. Nad akcí má letos záštitu místostarosta Dominik Božek, já ji řídím z pohledu ochrany kulturních památek. Při besedách s dětmi ze základní školy a seniory v Městské správě sociálních služeb Boskovice vidím velký zájem o tuto problematiku. Je třeba zdůrazňovat, že si musíme stavitelského a kulturního dědictví vážit, udržovat jej v co nejlepším stavu pro naše další generace.“
I přes velmi nevlídné předjarní počasí se nakonec zúčastnilo přes sto dětí s rodiči což je vzhledem k povětrnostní situaci velký úspěch.
Zde je třeba poděkovat všem zainteresovaným z Města Boskovice MIS, KZMB, Muzeu Boskovicka, Střední pedagogické škole a rodině Menzdorff-Pouilly za to že se věnují dětem a vzbuzují v nich lásku k přírodě památkám i celému našemu krásnému regionu.
Více: www.boskovice.cz

Období

duben 2012

Statistiky

  • 105 fotek
  • 1 zobrazení
  • - zobrazení
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Sedmimílové boty aneb Hravé jarní putování pro celou rodinu. Boskovice na Blanensku 31. března 2012
Komentáře Přidat