Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

mysticsmileVIP

Pálení čarodějnic. Zábavné odpoledne pro děti a jejich rodiče. Hasiči Mazurie II Boskovice 30. 4.

86 fotek 1.5.2012 - zobrazení
„Už hoří,“ ozvalo se z moha dětských hrdel. Co a kde hořelo? Tentokrát se nebylo čeho obávat. Nešlo o žádný požární poplach. To jen hasiči Mazurie II v Boskovicích na Bělé pořádali na svém půvabném výletišti zasazeném do nádherného údolí říčky Bělé zábavné odpoledne pro děti a jejich rodiče. Konalo se zde tradiční Pálení čarodějnic. Co to vlastně je za obyčej. Mnozí na tyto akce chodí a vidí v tom jen ohně, špekáčky a dobré pití.
Pálení čarodějnic nebo také Filipojakubská noc připadá na poslední duben, tedy noc z 30. dubna na 1.května. Tradice vychází z keltských zvyků a rituálů. Noc je považována za magickou, kdy zlé síly škodí lidem. Kdysi se věřilo, že v tuto dobu slétají čarodějnice na sabat. Říkalo se, že lze nalézt i nějaký poklad. Ovšem pak musí mít člověk u sebe květ kapradí, jež odpuzovalo zlé síly. Ohně se zapalovaly na ochranu před čarodějnicemi na vyvýšených místech a pálila se košťata, jež prý byla oblíbeným dopravním prostředkem těchto ošklivých zlých bytostí. Obydlí se chránila třemi křížky na dveřích, svěcenou vodou nebo drny před vchodem, aby čarodějnice musela spočítat stébla, než vstoupí přes práh. Svátku se též říkalo Beltine podle keltských obyčejů. Oslavoval se příchod světlého (teplého) období roku, tancovalo se a skákalo přes ohně. Tradice je dnes živá a oblíbená. Lide se sejdou u vatry, pečou buřty, popíjejí pivo. Veselí se, tančí, zpívají.
Více: http://www.jarodic.cz/cz/tradice-paleni-carodejnic-anb-filipojakubska-noc.php
Tento lidový obyčej oživili hasiči Mazurie II v Boskovicích na Blanensku. Uspořádali pro děti a jejich rodiče zábavné odpoledne. „Tentokrát to máme již potřetí,“ rozpovídal se místostarosta Sboru dobrovolných hasičů Alois Šunka, “minulý rok nám vůbec nepřálo počasí. Byla zima, studený vítr a pořád poprchávalo. Tentokrát je horko, sucho až moc a musíme být u plamenů ostražití. Ještě že jsme hasiči, a potok je vedle,“ zašpásoval Alois Šunka. „Pojali jsme to formou volné zábavy, kdy si děti na malém ohni opečou párky, dospělí posedí při dobrém pivečku v družném rozhovoru. Zapálili jsme velkou vatru, kde dle starobylé tradice shořela Morena a vzala s sebou nenáviděnou zimu. Celou akci organizujeme a financujeme úplně sami. Chci na tomto místě poděkovat všem našim členům za obětavou pomoc při zajištění hladkého průběhu zábavy. Na pátého května připravujeme okrskový přebor v požárním útoku. Přijďte, bývá to divácky zajímavé.“ O dobrou pohodu se z pódia postaral Viktor Adler hudebním doprovodem ke krátkému vystoupení jeho manželky Marie a děvčátek Kačenky a starší Sandry. Nejprve to bylo velmi těžké číslo s obručemi a pak ještě předvedly za skandovaného potlesku tanec s třepetalkami při melodii Waka – Waka This Time For Africa od zpěvačky Shakiry. Známá oficiální skladba FIFA z roku 2010 uvedla všechny diváky do varu. Viktor Adler k tomu řekl: „Program nastudovaly učitelky s děti v Mateřské škole pracoviště Bílkova a teď to tady v malém moje rodina předvádí.“
Odpoledne a večer v příjemné společnosti uběhly velmi rychle. Rychle se setmělo. Tak ještě had při Mašince, pohrát si s psíkem Adély Luňáčkové a pak se všichni počali vlahým večerem rozcházet ke svým domovům. „Bylo to moc hezké“, slyšel jsem ze všech stran. Mazuráci jsou šikovní.“ Tak tedy za rok opět nashledanou!
Více: http://hasici-mazurie.wz.cz/

Proměňte album ve fotoknihu

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Vytvořte z tohoto alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.