Nedělní odpoledne s dechovkou v Kunštátě

Název

Nedělní odpoledne s dechovkou v Kunštátě

Popis

O předposlední prázdninové slunečné neděli 22. srpna si přišli na své všichni milovníci dechovky. Kruh přátel umění a Město Kunštát na Blanensku připravili na výletišti za kulturním domem pro vyznavače lidové hudby setkání tří významných orchestrů regionu Boskovicka.
Starosta Kunštátu Mgr. Pavel Göpfert v krátkém úvodním slově přivítal všechny účinkující i diváky a popřál příjemnou zábavu.
A pak už se program rozběhl naplno. Nejprve se představila kapela, která to sem měla opravdu coby kamenem dohodil, z nedalekých asi sedm kilometrů vzdálených Lysic. Je třeba zmínit, že toto hudební těleso oslavuje letos 130 let od svého vzniku. Muzikanti pod taktovkou kapelníka pana Sehnala nastudovali pro padesátiminutové kunštátské vystoupení skladby Karla Vacka, Antonína Pecha, Ladislava Kubeše, Dominika Strouhala, Jaroslava Humpolíka a Jaroslava Maliny. Zbývá dodat, že uměleckým vedoucím souboru je pan František Svoboda.
Poté se představila nejmladší z dechovek Benešovská dvanáctka s kapelníkem Ing. Vladimírem Henkem, která to měla do Kunštátu již o něco dále z malebné vesnice v srdci Drahanské vrchoviny, asi dvacet kilometrů vzdáleného horáckého Benešova. Založení kapely se datuje do roku 1992. Přednesli skladby tří velikánů české dechovky Josefa Poncara, Jaroslava Vejvody a Karla Vacka. U těchto skladatelů bych se maličko zastavil. V pátek 14. března 1902 spatřil světlo světa první z umělců Josef Poncar. Přesně za týden 21. března 1902 se narodil Karel Vacek a hned další pátek 28. března se přihlásil do života Jaromír Vejvoda. Je to všechno jenom náhoda? Posledně jmenovaný Jaromír Vejvoda složil světoznámou polku Škoda lásky. Jak toto proslulé hudební dílko vzniklo? Náhodou v hospodě u klavíru, kdy si jednou Vejvoda uvědomil, že přehrává již po několikáté stejný motiv. Nápad se mu zalíbil, rozvedl jej, až napsal celou polku. Charakteristickou basfiguru dopsal až později v roce 1929. Skladba se původně jmenovala Modřanská polka. A která skladba Karla Vacka je nejznámější? No přece ta, jež se hraje na koncertech a zábavách vždy jako poslední. Pochod má název „Zůstaň tu s námi, muziko česká“.
Jako poslední vystoupila domácí dechová kapela pod vedením pánů Miroslava Zoubka a Aloise Žabského. Tato hudební formace vznikla hned po válce v roce 1945. Zakladatelem tělesa byl nadšený muzikant Vincenc Vrbka z Kunštátu, jenž uměl zahrát na veškeré druhy dechových nástrojů. Do kapely se tenkrát přihlásilo 42 mladých nadšenců, někteří navštěvovali ještě základní školu. Pilně cvičili a hned na jaře 1946 si troufli na první veřejné vystoupení na kunštátském náměstí o Velikonocích. Po roce 1953 převzal vedení kapely pan Mirek Zoubek skvělý hráč na křídlovku. Přišel na nápad zorganizovat koncert spojených dechovek Kunštátu, Letovic a Svitávky. Kapely tenkrát zahrály pod taktovkou bývalého ředitele Lidové školy umění v Boskovicích znamenitého dirigenta pana Františka Hlaváčka.
Vynikající zpěvák Kunštátské kapely i Benešovské dvanáctky pan František Okáč nakonec vyjádřil přesvědčení, že koncert v Kunštátě nebyl poslední a podobná hudební setkání budou pokračovat každý rok. Příště třeba v Lysicích, pak na Benešově a tak by se to mělo střídat. Výborný nápad…

Období

Statistiky

  • 39 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Nedělní odpoledne s dechovkou v Kunštátě
Komentáře Přidat