Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

mysticsmileVIP

Návštěva v zařízení Emanuel Boskovice na Blanensku 27. září 2011

24 fotek únor 2007 až září 2011 283 zobrazení
Pod názvem Emanuel si většina z nás přestaví motýla z legendárního televizního večerníčku. Je to ale též zařízení pro mentálně postižené, které sídlí v nenápadné budově hned za městskými lázněmi v Boskovicích.
V úterý 27. září 2011 zde probíhal Den otevřených dveří, jenž má za cíl vejít do podvědomí občanů. Pobytová kapacita je využita totiž zatím jen asi z poloviny. První dojem z návštěvy byl velmi příjemný. Hned u vchodu se mě ujali sympatičtí pracovníci, ochotně mi ukázali všechny prostory, pořídil jsem několik snímků.
„Zřizovatelem zařízení Emanuel je Oblastní charita Blansko, jež spadá pod Diecézní charitu Brno,“ začal své vyprávění se zaujetím mladý instruktor Martin Hlaváček. „Poskytujeme Centrum denních služeb a Sociální rehabilitaci osobám se středně těžkým až těžkým mentálním postižením. Pobytová sociální rehabilitace má sídlo v osm kilometrů vzdálené obci Doubravice, ambulantní máme zde v Boskovicích. Zajišťujeme též vlastní svoz a rozvoz uživatelů. Pokud si některý z uživatelů přeje, nemusí jej využívat a lze jezdit s doprovodem veřejnou dopravou. Emanuel jako celek působí od roku 1996, původní prostory měl na Hradní ulici v bývalém klášteře. A proč Emanuel? Název vznikl na počest jednoho z členů hraběcí rodiny Menzdorff-Pouilly, jež klášter vlastnila a zdarma jej pronajímala charitě. Nyní se nacházíme v nových prostorách města. Tuto budovu nám pronajímá za symbolickou částku Městský úřad.“
Martin Hlaváček dále uvedl, že denní kapacita zařízení je patnáct uživatelů. Celkem může být samozřejmě více, ale v daném dni se jich zde může sejít pouze výše daný počet. Není nutné, aby uživatel sem docházel denně. Vše je věcí dohody. Cílem činnosti Emanuela je co největší začlenění a soběstačnosti uživatelů. Učí se zde všem běžným denním činnostem. Provádějí hygienu, pomáhají s přípravou stravy, stolováním, úklidem. Například ve výtvarné dílně se vedou k tomu, aby si dokázali sami připravit potřebné pomůcky (štětce, barvy, papíry, plátna) a také, aby po skončení práce vše řádně uklidili. Navštěvují i veřejná místa, restaurace, výstavy, kino, lázně. Zde získávají návyky tak, aby se co nejméně odlišovali od zdravých spoluobčanů a chovali se zcela přirozeně.
Uživatelé služeb Emanuela jsou ve velké většině hudebně zdatní, proto se zde od října rozběhne muzikoterapie, s níž jsou zde již první velmi kladné zkušenosti.
„Byli jsme dokonce s devíti našimi uživateli na zájezdě i v Chorvatsku,“ pochlubil se Martin Hlaváček, z jehož projevu jsem vycítil velké zaujetí pro tuhle práci nebo spíše poslání.
Veškeré činnosti jsou řízeny denním, týdenním a měsíčním plánem. Nejde o žádnou celostátně stanovenou osnou jako ve škole. Scénáře si v zařízení připravují sami společně s uživateli. Denní plán je rozepsán na nástěnce pomocí srozumitelných grafických symbolů i textovou informací.
Specialitou Emanuela je ranní rituál nazvaný Elipsa. Jde o skutečný geometrický útvar na podlaze herny, kde se uživatelé na počátku dne sejdou, pozdraví se a seznámí s plánem dne. Z nabízených činností si mohou vybrat práci, která jednotlivého uživatele baví a je schopen ji absolvovat. Zde je třeba připomenout, že každý uživatel je naprostá individualita, co zvládne jeden, pro druhého může být problém.
„Zařízení Emanuel poskytuje služby uživatelům od 16 do 99 let. V současné době je nejmladšímu právě 16 a nejstaršímu 27 let.“ Těmito slovy se se mnou za všechny pracovníky rozloučil sympatický instruktor Martin Hlaváček, pro něhož je tahle práce současně i koníčkem.
Z návštěvy zařízení Emanuel jsem vycítil velkou lásku, zaujetí všech instruktorů a pečovatelů k poslání pomáhat mentálně postiženým spoluobčanům, aby se co nejvíce začlenili do běžného života. Každý, kdo se sem podívá, bude hledět na svět jinýma očima a zcela jistě začne uznávat i jiné hodnoty, než jen peníze, blahobyt a konzumní způsob bytí.
Snad jedinou vadou na kráse je přístupová cesta od městských lázní. Je totiž využívaná těžkou mechanizací, jež se po ní přesouvá k nedalekým stavbám a zanechává za sebou spoušť. Komunikace je v tak žalostném stavu, že by potřebovala okamžitou opravu. Pro těžce pohyblivé uživatele Emanuela jsou kamenitý povrch a hluboké díry mnohdy velmi nebezpečné a mohlo by dojít k těžkým úrazům.
Zařízení Emanuel v Boskovicích a Doubravici může pomoci každý. A to zasláním dárcovské SMSky ve tvaru: DMS EMANUEL na číslo 87777. Cena jedné zprávy je třicet korun, Emanuel obdrží dvacetsedm korun. Získané prostředky by mohly být například použity i k opravě výše zmíněné cesty.
Více zde: http://blansko.charita.cz/
reklama
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

přidat komentář

Jste na konci alba

Sdílet album

Další alba autora
Podobná alba

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron