Měření světelné propustnosti oken u motorových vozidel. Preventivní akce PČR. 18. března 2012.
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
- zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Měření světelné propustnosti oken u motorových vozidel. Preventivní akce PČR. 18. března 2012.

Popis

Je 13 hodin, neděle odpoledne. Parkoviště před obchodním střediskem na ulici Otakara Kubína se plní auty. Za chvíli přijíždí bílá policejní dodávka. Že by nějaké manévry, cvičení nebo zase nějaký „Kryštof“? Nebo snad v prodejně zlevněná vajíčka? Vůbec ne. Tentokrát se jednalo o akcí, jíž Policie České republiky vyšla vstříc majitelům vozidel, kterým záleží na bezpečnosti silničního provozu a také na jejich peněžence.
O co šlo? To mi prozradila ve chvíli volna policejní mluvčí Por. Mgr. Iva Šebková z Územního odboru Blansko: „Dnes v neděli 18. března se konala preventivní akce Policie České republiky, kdy jsme řidičům zdarma a bez uložení jakékoliv pokuty měřili světelnou propustnost skel. V současné době jsme na to získali speciální přenosný měřič, který je k tomuto úkonu nezbytný. Od následujících dnů jej dostanou i hlídky přímo v terénu a pak už se řidiči represivní sankci nevyhnou. Pokuta za nedodržení předepsaného parametru je dost citelná 2000 korun. Body se za tento přestupek nestrhávají. O akci byl mezi veřejností velký zájem. V Boskovicích se za dvě hodiny na parkovišti vystřídalo asi sedmdesát vozidel, z toho jen pět normu splnilo. Na dopolední měření v Blansku přijelo 52 řidičů a uspělo devět. Samozřejmě poměr počtu těch, co uspěli k nevyhovujícím je jen informativní. K měření totiž přijeli hlavně ti, co mají skla zatmavená a nevědí, zda je to v pořádku. Tím jsou výsledky zdánlivě horší než skutečný stav. Že je akce preventivní a plnila účel bylo vidět i zde v Boskovicích, kdy dva řidiči přímo na místě začali fólie strhávat, aby viděli rozdíl,“ dodala ještě Iva Šebková.
Tmavá skla jsou velmi nebezpečná za snížené viditelnosti a v noci, kdy pak lze snadno přehlédnout chodce nebo cyklistu a je neštěstí na světě. Dokáží sice v létě snížit teplotu v kabině, ale za zranění a zmařené životy tento komfort nestojí.
Měření se provádí speciálním zařízením na principu odrazivosti, kdy kalibrovaný paprsek projde sklem dovnitř a odražený zase zpět. Na venkovním osvětlení nezáleží, cyklus je uzavřený. Přístroj vyhodnotí ztrátu a ukáže na displeji číselnou hodnotu. Přední sklo musí mít 75 nebo více a boční u řidiče a na druhé straně u spolujezdce 70 a více. Zadní boční skla a zadní velké okno se neměří. Tam je to jedno. Je-li vůz vybaven pomocným brzdovým světlem za zadním oknem, nesmí toto být fólií zakryto. To je zde jediná podmínka, jež musí být dodržena. V opačném případě je to též kvalifikováno jako přestupek.
Na úpravy oken je třeba dávat velký pozor, protože namontuje–li servis certifikované fólie 70, už je to špatně. Sklo samotné má též útlum a to se sčítá. Po nalepení fólie pak může být hodnota třeba 50, což je moc. V Boskovicích měly některé vozy i pod dvacet. Pokud máte nový automobil z továrny nebo i starší bez úprav, je vždy vše v pořádku. I mírně tónovaná skla třeba u vozu Fábia, Octávia, pak vykazují třeba 74. Ovšem další fólii už nalepit nelze! Máte-li certifikát na fólii, to ještě neznamená, že je vše správně. Atest je právě jen na tuto fólii a útlum skla započítaný není. Na to velký pozor! Nejhorší situaci zaznamenal jeden motorista, který měl u svého vozidla Ford skla s napařeným tónováním, tedy bez fólie a zkouškou neprošel. Ten musí vyměnit celá boční skla. Čelní měl originál, tedy v pořádku.
V budoucnosti se počítá, že měření světelných ztrát oken vozidel bude běžnou součástí předepsané technické kontroly na stanicích. Špatná hodnota bude brána jako závada typu „B“.
Preventivní akce Policie České republiky se setkala s velkým zájmem. Možná i díky krásnému skoro letnímu počasí. Dopravákům z Blanska je třeba poděkovat, touto záslužnou činností velmi významně napomáhají bezpečnosti na silnicích.
Více: http://www.policie.cz/or-blansko.aspx
www.boskovice.cz

Období

Statistiky

  • 60 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pouze pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Uzamčené album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album

Komentáře fotek a videí

Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu

Také album můžete sdílet

Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Měření světelné propustnosti oken u motorových vozidel. Preventivní akce PČR. 18. března 2012.
Komentáře Přidat