Dvanáctá pouť na Velehrad aneb uctění památky Tomáše kardinála Špidlíka v Boskovicích 22. srpna 2012

Název

Dvanáctá pouť na Velehrad aneb uctění památky Tomáše kardinála Špidlíka v Boskovicích 22. srpna 2012

Popis

Vlahý nebo spíše horký letní podvečer v úterý 21. srpna. Dolní část Masarykova náměstí v Boskovicích na Blanensku před mohutným chrámem sv. Jakuba Staršího z roku 1348 se začalo plnit lidmi s turistickým vybavením. Na zádech batohy, mnozí měli v rukou dnes velmi moderní trekingové hole. Na prostranství stály též dva větší osobní automobily s přívěsy. Co se dělo?
Historické město Boskovice bylo druhou zastávkou dvanácté pěší pouti společnosti cyrilometodějské na staroslavný moravský Velehrad. Přišli sem poutníci jednoho z osmi takzvaného severozápadního proudu, jenž vyšel v pondělí 20. srpna po poledni o 13. hodině z Vítochova u Bystřice nad Pernštejnem, kde je unikátní kamenný kostel svatého Michaela z roku 1238. Poutníky vede Jáhen Ladislav Kinc z Prosetína. Trasu tvoří Radešínská Svratka, Vítochov, Vír, Olešnice, Letovice, Boskovice, Ruprechtov, Milonice, Boršice a cílové místo Velehrad. První noc věřící strávili v Olešnici na Moravě a nyní se objevili v Boskovicích. Proč právě zde? Přišli uctít památku člověka světového významu, jenž se zde 17. prosince 1919 narodil, v roce 1938 maturoval na zdejším gymnáziu a poslední roky svého života strávil v Římě po boku papeže Jana Pavla II. Byl to významný jezuitský kněz, profesor římských univerzit a vědec zabývající se východními duchovními proudy. Zemřel ve věku nedožitých 91 let v Římě 16. dubna 2010.
Více místostarostka Boskovic Ing. Jaromíra Vítková: „V lednu jsem projednávala s Mons. P. Janem Peňázem ve Křtinách spolupráci na projektu Duchovní dědictví Boskovicka. Tenkrát mi připomenul konání dvanácté pouti na Velehrad a zda by bylo možno průvod oficiálně v Boskovicích přivítat. Ve spolupráci s Orlem jednotou Boskovice (ta v rámci své činnosti mimo jiné pořádá zájezdy, výstavy a setkání k výročí osobností) , Maticí velehradskou a Mons. P. Janem Peňázem ze Křtin jsme připravili projekt, získali jsme dotaci z grantového systému města na výstavu k úmrtí Tomáše kardinála Špidlíka, ta se uskuteční letos v říjnu a na zhotovení korouhve. Námět navrhla Mgr. Martina Oujeská. Z jedné strany je na žlutém podkladu nápis Město Boskovice a znak města, jímž je dle dávné pověsti sedmizubý hřeben. Vše je doplněno siluetami kostela svatého Jakuba Staršího a staroslavné Baziliky velehradské. Druhá strana má stejný barevný podklad a dominuje jí kardinálský znak, český a latinský nápis Z celého srdce, dole faximile podpisu Tomáše kardinála Špidlíka. Po obvodu obou stran korouhve je modlitba Ignáce z Lovoly (Španěl, jenž se stal zakladatelem řádu Jezuitů). Korouhev nám nový místní kaplan, jenž v Boskovicích pracuje od prvního srpna, Mgr. Martin Kohoutek dnes požehnal. Orel jednota Boskovice bude relikvii používat při významných událostech, vzpomínkových akcí na Tomáše kardinála Špidlíka a na výstavách v Muzeu Boskovicka.. Poutníkům, jichž je asi kolem stovky, jsme pak připravili malé pohoštění a místní farníci si některé rozebrali na noc domů. Ostatní věřící přespali na faře.“
Druhý den ve středu 22. hned časně ráno proběhly v kostele ranní modlitby, chvály a hned potom se průvod poutníků za sborového zpěvu, modliteb a přímluv vydal od chrámu svatého Jakuba Staršího přes Masarykovo náměstí na Bělou, které se lidově říká Mazurie. Zde se uskutečnila krátká zastávka u bíle omítnutého domu s číslem 10/836, kde se Tomáš kardinál Špidlík na počátku minulého století narodil. Opět se ujala slova místostarostka Boskovic Ing. Jaromíra Vítková: „Milí poutníci, tady je slíbená zastávka u rodného domku Tomáše kardinála Špidlíka. „Představuji Vám PhDr. Helenu Janíkovou, která je praneteří kardinála Špidlíka a prosím ji o několik slov.“ „Drazí přátelé, vážení poutníci, milé děti. Krásné dobré ráno všem. Dovolím si Vás přivítat na místě, jež je mému srdci velmi drahé. Jedná se o rodný dům Tomáše kardinála Špidlíka. Pamatuji ještě na svou prababičku, jak tu žila a obětavě se starala o svého invalidního manžela, tři děti a vedla celé hospodářství. Nikdy neztrácela duchovní sílu a optimismus. Dobré vlastnosti po ní nejmladší syn Tomšík podědil. Podařilo se jí navštívit v Římě milovaného syna a do konce života na tyto vzácné chvíle vzpomínala. Přeji Vám krásné putování, spoustu úžasných prožitků. Až budete v cíli cesty na Velehradě u sarkofágu, kde odpočívá Tomáš kardinál Špidlík, vězte, že budu v myšlenkách s Vámi. Klidnou cestu a šťastný návrat do Vašich domovů.“ Poté si všichni svorně zazpívali a za modliteb Růžence se pomalu vydali na další pochod dávnou poutní cestou po „staré valchovské“ vzhůru do kopců Drahanské vrchoviny. Čekaly je další kilometry krásnou lesnatou krajinou do Mariánského poutního místa Sloup v Moravském krasu, jehož historie se píše již 250 let. Po krátkém odpočinku pokračovali do Ruprechtova ke kostelu svatého Václava z roku 1946, kde pro ně druhá etapa procesí skončila.
Do velehradského cíle dorazí poutníci ze všech osmi proudů v sobotu 25. srpna dopoledne. Duchovní téma letošního ročníku je „Devět plodů Ducha svatého.“ V 10.30 proběhne uvnitř velehradské baziliky obnova zasvěcení a o hodinu později bude následovat mše svatá sloužená biskupem Vojtěchem Cikrlem.
Více: http://www.jaromiravitkova.cz/

Období

Statistiky

  • 65 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Dvanáctá pouť na Velehrad aneb uctění památky Tomáše kardinála Špidlíka v Boskovicích 22. srpna 2012
Komentáře Přidat