Den vzniku samostatné ČSR 28. října 1918. Slavnostní shromáždění z 27. října 2011

Název

Den vzniku samostatné ČSR 28. října 1918. Slavnostní shromáždění z 27. října 2011

Popis

Po náměstí 9. května v Boskovicích na Blanensku projdou denně stovky lidí. Není divu, je zde sídlo velké části městského úřadu, Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, velká základní škola, lidově zvaná Zelená a Základní umělecká škola s astronomickou pozorovatelnou. Dnes už málokdo vnímá pískovcovou sochu presidenta T.G. Masaryka v nadživotní velikosti. Ta zde stojí již od třicátých let, tedy časů takzvané První republiky. Přece však existuje den, kdy sem vždy přijdou pamětníci, ale i mladí zavzpomínat a vzdát hold vzniku samostatného československého státu v roce 1918. Tento, dnes již státní svátek, připadá každoročně na 28. října. Stalo se tradicí, že se oslava koná o den dříve, tedy 27. října. Nejinak tomu bylo i letos v roce 2011. Příchozí již z dálky vítaly tóny řízné dechovky místní Základní umělecké školy pod taktovkou Bc. Zdeňka Jindry. Přesně v 15 hodin přistoupil k mikrofonu ředitel Kulturních zařízení města PaedDr. Oldřich Kovář a s pohotovostí sobě vlastní všechny přivítal: „Dámy a pánové, vážení přátele, dobré odpoledne. Jsem rád, že jste přijali pozvání sem, kde právě začíná vzpomínkové odpoledne při příležitosti vzniku samostatného československého státu.“ Poté dechový orchestr přednesl státní hymnu.
„Toto letošní 93 výročí si připomínáme v předvečer 28. října.“ Těmito slovy zahájil své slavnostní vystoupení starosta Ing. Jaroslav Dohnálek. Připomenul, že již v roce 1916 sestavili Tomáš. Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánek pozdější Československou národní radu, jež se stala hlavním organizátorem protirakouského odboje. Silnou podporu nalezli v československých zahraničních legiích a zřejmě bez těchto událostí bychom dnes žádný státní svátek neslavili.Veřejné míněni se začalo radikalizovat teprve na začátku roku 1917 a domácí politici se na scéně objevili při takzvané Tříkrálové deklaraci v lednu 1918. Tímto byl odstartován společný postup za osamostatnění, který vyústil do generální stávky 14. října 1918. Vše vyvrcholilo právě 28. října, kdy se rozšířila zpráva o přijetí podmínek míru tehdejším Rakousko-Uherskem a hned tentýž den navečer vydal Národní výbor první zákon o zřízení samostatného státu. Dne 28. října 1918 byla na Václavském náměstí v Praze oficiálně vyhlášena samostatnost a pro národy bývalého Rakouska-Uherska se začaly psát nové dějiny. Ty byly rozmanité, pohnuté, mnohdy kruté, ale byly to dějiny samostatného státu. Dnes lze konstatovat, že představitelé samostatného Československa i všech států vzniklých z rozpadlé rakousko-uherské monarchie byly politiky, jež stáli na samotném počátku vzniku Evropské Unie. Oni to tenkrát netušili, ale bez nich by postupně sjednocovaná Evropa byla dnes jen těžko. O T. G. Masarykovi lze s jistotou říct, že to byl státník minimálně evropského významu. Tehdejší ČSR měla ve světě jiné postavení a význam než dnešní samostatná Česká a Slovenská republika. Evropa je dnes ve zlé situaci. Hospodářské i morální. Politici v době první republiky též nebyli neomylní, museli také ve třicátých letech řešit hospodářskou krizi. A oni ji s úspěchem vyřešili. Dobře věděli, že se na dluh žít nedá a nelze projídat budoucnost svých dětí a vnuků Bylo by třeba se k dobrým mravům vrátit i na počátku jedenadvacátého století a z historie se poučit a inspirovat. „Položením kytic a věnců k soše prvního presidenta Československé republiky vzpomeňme všech, kteří se na vzniku samostatného státu podíleli a uctěme tak jejich památku,“ zakončil svůj projev starosta Ing. Jaroslav Dohnálek.
„Sešli jsme se tady u vzácné sochy, která zobrazuje zakladatele státu T. G. Masaryka v legionářské uniformě“, vystřídal starostu PhDr. Jiří Jaroš Nickelli, promovaný historik, předseda Okresního výboru Svazu bojovníků za svobodu. Připomenul 120 tisíc legionářů, kteří vybojovali tento stát. Tisíc z nich pocházelo z boskovického kraje. Někteří padli v bitvě u Zborova. Vzpomenul například nadporučíka Leopolda Šafáře, jehož pamětní deska se nachází na domě v Komenského ulici. Těchto lidí je třeba si vážit, položili životy za naši svobodu. Ovšem nebojovali za to, aby u nás vládli Habsburkové nebo jejich potomci. „Jsem jako předseda odbojářů hrdý, že Boskovice měly své vlastence. Naštěstí se zde neodehrávaly některé tragické události jako v jiných blízkých místech. Nikdy nezapomeňte, že český stát byl těžce vybojován. Svobodu lze snadno ztratit, ale obtížně získat zpět,“ zakončil svůj emotivní projev PhDr. Jiří Jaroš Nickelli.
Poté již proběhl samotný akt položení věnců za účasti starosty, zástupců Svazu bojovníku za svobodu, Obce Sokolské a společenských organizací za asistence skautské mládeže.
„Dovolte mi, abych poděkoval všem za důstojný průběh pietního aktu, děkuji řečníkům. Úplný závěr patří opět dechovému orchestru ZUŠ pod vedením Bc. Zdeňka Jindry. Krásné volné dny všem.“ Těmito slovy zakončil slavnostní shromáždění ředitel KZMB PaedDr. Oldřich Kovář.
Po skončení slavnostního aktu nám ještě PhDr. Jiří Jaroš Nickelli prozradil, že socha T. G. Masaryka v Boskovicích je ojedinělým unikátem. Zobrazuje Masaryka jako legionáře s dobovou čapkou, v plášti, v legionářské uniformě. V republice je takových pomníků málo. Podobná socha stojí například ve Strážnici. T. G. Masaryk Boskovice navštívil a to v roce 1930.
Více: www.boskovice.cz

Období

Statistiky

  • 54 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Den vzniku samostatné ČSR 28. října 1918. Slavnostní shromáždění z 27. října 2011
Komentáře Přidat