Den Země v Arboretu Šmelcovna Dva dvory Boskovice na Blanensku 13. dubna 2012.

Název

Den Země v Arboretu Šmelcovna Dva dvory Boskovice na Blanensku 13. dubna 2012.

Popis

Co je Den Země? Počátky sahají do roku 1970. Tehdy senátor Gaylord Nelson spolupracoval se studentem Harvardovy univerzity Denisem Hayesou na protestních akcích a výukových programech s tématem ochrany ovzduší, vod a přírody. První Den země byl úspěšný a na jeho popud byla založena Americká agentura pro ochranu životního prostředí. Iniciativa se šířila a v roce 1990 se Dne země zúčastnilo 200 milionů lidí ve 141 zemích. V roce 1992 proběhl Summit Země v Riu de Janeiru organizovaný OSN. Dnes slaví Den země 22. dubna více jak miliarda lidí ve 175 státech světa a je to největší společný svátek celé planety.
Více: http://www.denzeme.cz/
V Arboretu Šmelcovna Dva dvory trochu předběhli čas a Den země oslavili – jak jinak – výsadbou stromu. A to již v pátek 13. dubna. Sám majitel Josef Janků k tomu říká: „Odstranili jsme starou nemocnou jabloň s rakovinou, místo ní jsme teď vysadili jinou. Přejme všichni, jak jsme tady, mladému stromku zdravý růst. Je to semenáč z osmdesátých let předminulého století. Jabloň by měla plodit za tři až pět let. Odrůda se lidově nazývá štrudlák, je pozdně podzimní, konzumuje se do Vánoc. Pak ztrácí chuť. Jedná se o velmi starou odrůdu, která se již běžně nepěstuje.“
Pak se všichni shromáždili ve venkovním zastřešeném posezení hned naproti prodejní hale, kde si vyslechli z úst pana Josefa Janků teoretickou část ukázky řezu dřevin: „Zásadně řežeme v období, kdy se sází. Vždy je třeba pečlivě zvážit objem kořenů k nadzemní části rostliny. Jsou řezy výchovné, zdravotní a udržovací. To platí pro okrasné i užitkové rostliny. U zdravotního řezu odstraníme všechny nemocné a uschlé větve. Například u jalovců jsou uvnitř staré uschlé větve po rzi hrušňové. Pak stromek nezdravě žloutne. Zde řežeme v předjaří, aby obnažené větve zimní Slunce nespálilo. Výchovné a udržovací řezy se provádí detailně po odkvětu. Podzimní řez není vhodný. Zbylé odkryté nevyzrálé větve spálí zimní ostré Slunce. V každém případě je třeba tuto práci svěřit zkušenému zahradníkovi, jenž pro danou lokalitu zvolí nejlepší metodický postup. Typickým příkladem je Tis. Já bych jej řezal touto dobou. Podzimní řez riskuje ožehnutí a spálení zimním Sluncem. Málokdo ví, že rostlinná buňka se nepoškozuje mrazem ale náhlým teplem. Pokud pomalu zmrzá, vytěsní vodu do mezibuněčných prostor. Při pomalém zpětném procesu ohřívání se voda stihne vrátit a rostlině se nic nestane. Proto staří sedláci natírali stromy vápnem. Bílá plocha se tolik nezahřívá. Třeba řezat Hortenzie je problém. A řezat Klematis, to je opravdu umění. Sám neznám nikoho, kdo to bezvadně ovládá,“ pokračoval pan Josef Janků. „ Klematisů je sedm velkých skupin, podle nich se zvolí způsob řezu. Například jsou botanické Clematis tangutica, ty kvetou vždy. V květnu se odstraní loňské zaschlé větve. Hodnocení zimy pro přeživší rostliny je zcela individuální. Nezáleží jen na mrazech. Spíš na vlhkosti a sněhové pokrývce. Javory je třeba hodně zalévat i v prosinci před zámrazem, pak bez potíží zimu přečkají. Zalévání jen v září a říjnu prodlouží vegetaci, ale na zimu rostlinám uškodí, kdy vymrznou. Teď Vás všechny zvu do naší zahrady, abychom se na to podívali přímo v terénu,“ zakončil teoretické povídání majitel Arboreta Šmelcovna pan Josef Janků.
Procházeli jsme nádherným přírodním parkem a na mnoha zastávkách předváděl pan Josef Janků, jak se řez ve skutečnosti provádí na mnoha různých dřevinách. Sám říká: „Každý při práci používá trochu jinou metodiku. Záleží též na místě. Proto je velmi těžké dělat besedu o řezu. A zde je Spirea. Ta se řeže až po odkvětu. Všechny třešně a peckoviny řežte až v květnu. U Jívy (kočičky), nechejte odkvést, pak na obloučcích ořežte na vrchní očka. Zde máme jehličnany, řežte je na jaře, jinak je zimní Slunce spálí. Strom lze bez obav zkrátit i o tři metry. Pak podrazí, je třeba jej zpevnit kůlem a vytvoří nový vršek. Ještě lze vystřihat prodlužující větve. Strom pak zhoustne. Zde vidíte hliníkové jmenovky. To je opravdu jediné, co venku vydrží. Je to tenký plíšek, do něhož se nápis vyryje třeba starou propisovačkou na dřevěné podložce. Tady nahoře je rhododendron Taurus, náhodou každý rok krásně kvete, ale tahle kultura sem nepatří. A zde zase podrážejí pivoně. Břízy by se též teď neměly řezat. A když odkvetou šeříky, tak staré zbytky květů hned odstranit, aby to nedělalo semena a nevysilovalo rostlinu. Příští rok to pak lépe kvete.“ A takto nás pan Josef Janků prováděl celou rozsáhlou zahradou asi dvě hodiny. Nemá zde smysl vypisovat vše, co předváděl. To by nestačilo deset stran textu. Občas se do instruktáže zapojil i Ing. Josef Kostelecký a Josef Šafář, členové ZO ČSZ Boskovice. Oba vynikající odborníci na zahradnickou problematiku. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého a mohli obdivovat i vynikající znalosti a zručnost všech tří pánů.
Po návratu k výstavní hale mi majitel Arboreta Šmelcovna pan Josef Janků k vydařenému odpoledni doplnil: „Dnes jsme skáceli starou nemocnou jabloň, vyčistili mez a zasadili nový mladý exemplář. Je to stará britská odrůda z roku 1872 doporučovaná Ing. Stanislavem Bočkem z Mendlovy univerzity Brno. U nás není příliš rozšířená, mezi zahrádkáři známá spíše pod lidovým označením štrudlák. Konzumně zraje v říjnu až prosinci, plody v dobrém sklepě vydrží do ledna. Snad dobře poroste. Akci jsme spojili s otevřením výstavky cibulovin zde v nově otevřené prodejní hale, která je hned naproti. Pak jsme prošli zahradu a ukázali si různé druhy okrasných řezů. Znovu opakuji, že s jarním řezem se nemá po zimě spěchat. V našem regionu je nasazeno hodně věcí, jež sem nepatří a probouzejí se k životu později. Proto je třeba počkat, až se proderou ze země. Připomínám, že od března provozujeme výstavní a prodejní halu otevřenou denně 9.30 – 16.30 hodin. Nabízíme široký sortiment keramiky, semen firmy Semo Smržice a budeme ještě doplňovat sortiment o včelařské produkty – medovinu, krémy a masti od společnosti Včelnex s.r.o. Zábřeh. Dnešní malé slavnosti se zúčastnili též paní Marcela Hamerská – administrátorka MAS Boskovicko Plus, Ludmila Svobodová – členka revizní komice ZO ČZS Boskovice, Ing. Josef Plch – předseda revizní komise ZO ČZS Boskovice, Ing. Josef Kostelecký – vedoucí kroužku Mladý zahrádkář při ZO ČZS Boskovice a Josef Šafář – jednatel ZO ČSZ Boskovice.“
Myslím, že účelně strávené páteční odpoledne v přírodním areálu Šmelcovna se všem líbilo. Získali jsme nové poznatky vynikajících odborníků, které se mnohým hodí při zakládání a údržbě domácí zahrádky. Navíc pobyt na čerstvém vzduchu také nikomu neuškodil.
Více: http://www.smelcovna.cz/
www.boskovice.cz
http://www.mendelu.cz/cz

Období

Statistiky

  • 60 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Den Země v Arboretu Šmelcovna Dva dvory Boskovice na Blanensku 13. dubna 2012.
Komentáře Přidat