Cestopisná a duchovní přednáska o stáži v americkém státě Texas - Mgr. Petr Košulič. 12. února 2012

Název

Cestopisná a duchovní přednáska o stáži v americkém státě Texas - Mgr. Petr Košulič. 12. února 2012

Popis

„Zdravím Vás na další přednášce, jež pořádá Orel jednota Boskovice. Vítám mezi námi kaplana Mgr. Petra Košuliče. Věřím, že dnešní tak trochu i cestopisná přednáška zaujme,“ zaznělo z úst starosty Orla Ing. Jaroslava Vítka v neděli 12. ledna příjemně vytopeným velkým sálem místní Orlovny.
„Navštívil jsem Spojené státy americké a strávil tam dva měsíce jako nově vysvěcený Jáhen v roce 2009. Se svými postřehy o postavení a úloze farností v této vzdálené zemi se s Vámi teď chci podělit.“ Těmito slovy začal Mgr. Petr Košulič své nevšední vyprávění. Návštěva se odehrála v rámci pastorační praxe. Obdivovali památky a učili se tamním zvyklostem. Současnost americké farnosti se přímo dotýká církví evropských, protože podobně budou žít a působit i zde. Též zdejší církev se časem stane nezávislá na státu, bude muset být ekonomicky soběstačná. Mgr. Petr Košulič navštívil stát Texas. Je to nejjižnější část USA s početnou českou menšinou. Tamní náboženství má velký vliv na kulturní, politické a společenské dění. Církev nemá jakoukoliv návaznost na stát. Úřední orgány vůbec nezajímá, jakého je člověk vyznání, důležitost je pouze státní občanství USA, neexistuje tam společenský vliv. V USA je cca 76 – 81% křesťanů. Z toho dvě třetiny jsou protestanté (evangelíci). Asi 25% obyvatel tamních 52 států je katolíků. 14% je nevěřících a 3% jsou islamisté, buddhisté a judaisté. USA čítá cca 303 500 000 obyvatel. Z toho asi 76 milionů katolíků. V 19. století se utvářely USA, v té době stát Texas byl součástí Mexického království. V roce 1860 se odtrhl a vyhlásil nezávislost. Nebylo to ovšem bez problémů. Na mnoha místech probíhaly krvavé bitvy. Ještě před tím v roce 1760 se v Texasu usadili Františkáni ze Španělska, založili misie, kláštery a pevnosti. Šířili křesťanství mezi indiány. Hlavní město Texasu je Austin, největší město je Houston, kde žije cca 5.5 mil. obyvatel. Je to čtvrté největší město v USA. V Texasu je početná menšina českých přistěhovalců. Ve velkých městech se sdružují se do komunit. Vznikla tam Společnost za české dědictví státu Texas – velmi se angažuje ve financování mnoha projektů v České republice. Přispívá na bohoslovce, aktivity v diecézích, spolupracuje s Českou biskupskou konferencí.
A právě tato společnost každým rokem zve na pastorační návštěvu dva nebo tři nově vysvěcené Jáhny. Po jáhenském svěcení absolventi odlétají za čtrnáct dní do USA na dvouměsíční stáž. Garantem je Otec Stephen Nesrsta – potomek české rodiny, jež se v 19. století odstěhovala do USA za prací. Je mu padesát let, umí a rozumí česky. Ale již špatně česky mluví. Jeho maminka, která ještě žije, mluví rodným jazykem perfektně. Houston – město NASA, ale též knihovna kardinála Berana. Ten při návštěvě USA zde bydlel a knihovnu vysvětil. Zde studuje množství bohoslovců, kteří jsou určeni jako kněží pro české menšiny. Symbolem státu Texas jsou mustangové – divocí koně. „S Texasem sousedí stál Louisiana, což je původní francouzská kolonie a my jsme navštívilo New Orleans,“ pokračoval Mgr. Petr Košulič v zajímavém výkladu, který doprovázelo v sále Orlovny hrobové ticho a zraky všech se soustřeďovaly na promítací plochu s nádhernými snímky. Louisiana je ze dvou třetin stát plný bažin, rašelinišť a jezer. New Orleans na řece Mississippi bylo kdysi město vězňů, vyhnanců a prostitutek. Dnes je jedním z nejkrásnějších historických měst USA a především kolébkou hudebního směru - jazzu. Každá farnost v USA musí bát ekonomicky soběstačná. Od státu nedostává nic, u nás alespoň kněžský plat. V USA ani to. Zdravotní pojištění u nás jde všem povinně z platu. V USA jej platí jen bohatí. Kněží je i tam mají povinné a to cca 1600 doladů (35 tisíc korun). U nás je též velkou výhodou, že farnosti jsou osvobozené od daní. V USA žádné úlevy nejsou. Proto tam musí mít placené zaměstnance (účetní). Farnosti mají své základní, a střední školy. Prostředkem pro výdělek na provoz ve farnostech je dvou až třídenní kulturní festival s dobrovolným vstupným. Zde se získá asi 100 000 dolarů (2,5 milionů korun). Částka zajistí na půl roku fungování farnosti. Čeští přistěhovalci své osady pojmenovali rodnými názvy - Rožnov, Hostýn, Praha. Ta je též hlavním městem Čechů ve státě Texas i když čítá jeden kostel a pět domů. Vydávají české noviny, mají české rádio. Sympatickým zvykem tamních kněží je, že po skončení mše svaté všechny farníky u východu z kostela pozdraví a popřejí jim krásný zbytek dne.
Na besedě zaznělo ještě mnohé zajímavé, ale všechno má svůj konec. „Já bych si dovolila za Vás za všechny moc poděkovat, že nás Mgr. Košulič svým výkladem pomyslně alespoň na chvíli přenesl přes oceán do velké země, bylo to poučné. Udělali jsme si představu o městech, přírodě a fungování katolické církve v daleké zemi, kam se asi nikdy nedostaneme,“ Těmito slovy zakončila místostarostka města i Orla Ing. Jaromíra Vítková další z cyklu besed.
Po skončení oficiální části se mi podařilo na chvíli zastavit místostarostku Ing. Jaromíru Vítkovou: „Tato beseda byla pokračováním cyklu, který Orel jednota Boskovice organizuje již několik let. Jedná se o setkání s mnoha duchovními, místními rodáky. Byli to namátkou Mgr. Cvrkal, Mgr. Lubor Dobeš. Proběhly s nimi velmi zajímavá a poutavá neformální setkání. Například o problémech církví v Bulharsku. Tato zatím poslední beseda se týkala Spojených států amerických, ukázala život obyčejných věřících lidí. Z médií se takto podrobně o těchto záležitostech nedozvíme. Velkým kontrastem je například co je a není kulturní památkou. U nás jsou to stavby ze středověku několik set let staré, pro obyvatele USA to může být i budova z padesátých let minulého století. Nahlédli jsme do fungování církví i po ekonomické stránce. Posluchači byli s výkladem perfektně připraveného Mgr. Petra Košuliče velmi spokojeni,“ dodala ještě místostarostka Ing. Jaromíra Vítková.
Do mrazivého nedělního podvečera odcházeli všichni plní dojmů a nově nabytých znalostí o vzdálené pro nás exotické zemi.
Více: http://www.orelboskovice.cz/

Období

Statistiky

  • 53 fotek
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Cestopisná a duchovní přednáska o stáži v americkém státě Texas - Mgr. Petr Košulič. 12. února 2012
Komentáře Přidat