Centrum Malach. Beseda o Holocaustu 21. května 2015 v boskovickém Židovském obecním domě

Název

Centrum Malach. Beseda o Holocaustu 21. května 2015 v boskovickém Židovském obecním domě

Popis

Archiv vizuální historie Přeživší Shoah – v ČR Centrum Malach. Beseda 21. května 2015

Další povídání o Holocaustu v rámci oslav sedmdesátého výročí konce Druhé světové války se uskutečnilo minulý týden v boskovickém Židovském obecním domě na Bílkově ulici 7.
Ve čtvrtek 21. května 2015 přišla besedovat Zuzana Prudilová z Židovské obce Brno především o svých zážitcích z natáčení filmových dokumentů s pamětníky tehdejších událostí a o Centru Malach.
Všechny přivítala předsedkyně spolku Unijazz Brno Ing. Barbora Oprchalová.
Zuzana Prudilová na úvod pochválila velkou účast mladých lidí na besedě a hned začala komentovat připravenou prezentaci. Z prvního snímku jsme se dozvěděli, že na území tehdejšího Československa žilo 375 tisíc Židů z toho v českých zemích 125 tisíc, na Slovensku 140 tisíc a na Podkarpatské Rusi 110 tisíc Židů. Během holocaustu jich jen z našeho území zahynulo 277 tisíc, z Čecha Moravy 80 tisíc. Celkově v Evropě zahynulo 5 milionů 754 tisíc židovských občanů.
V Boskovicích žilo v roce 1941 378 Židů, přicházeli uprchlíci ve snaze přežít. 15. března 1942 bylo do Brna odesláno 458 židů a pak transportováni do Terezína, Osvětimi a dalších koncentračních táborů. Válku přežilo asi šedesát boskovických Židů, dosud žijící jsou v zahraničí.
V Brně žilo před válkou 11 102 židovských obyvatel, 10 tisíc bylo deportováno do lágrů, po válce se jich vrátilo asi sedm set.
Zuzana Prudilová poté okomentovala vznik Archivu vizuální historie, u jehož kořenů stály světoznámé osobnosti Oskar Schindler (*1908 †1974) a Steven Spielberg (*1946).
Německý kontroverzní obchodník Oskar Schindler se narodil ve Svitavách, zachránil 1200 židovských vězňů. V Jeruzalémě získal titul Spravedlivý mezi národy. V roce 1962 tam zasadil strom v Aleji spravedlivých. V Jeruzalémě je pochován. Australský spisovatel Thomas Keneally (*1935) sbíral příběhy zachráněných lidí a vydal je v knize Schindlerova archa. Dílo bylo přeloženo do mnoha jazyků a stalo se slavným. Podle knihy natočil režisér židovské národnosti Steven Spielberg film Schindlerův seznam (1993) ověnčený sedmi Oskary. Získané peníze vložil do založení nadace Přeživší Shoah (1993), jež nejprve v USA, poté po celém světě natáčela vzpomínky pamětníků. Též v ČR. „Zúčastnila jsem se v Praze s dalšími osmdesáti týdenního školení o systému filmování,“ uvedla Zuzana Prudilová. „Točilo se na půlhodinové kazety Betacam, bez inzertů v domácím prostředí, záznam se nesměl v průběhu zastavit. Délka rozhovoru nebyla omezena. Nahrávky jsme odesílali do Los Angeles kde se později digitálně zpracovávaly. Měla jsem na starosti oblast Střední a Severní Moravy, každý den jsme byli někde jinde a natočili 34 rozhovorů. Dva roky jsem bydlela v autě,“ pokračovala s úsměvem v poutavém vyprávění Zuzana Prudilová.
V roce 2001 byl souhrn nahrávek pracovně nazvaný Prolomené ticho povolený pro veřejné publikování zpracován pěti režiséry, každý měl z nich sestavit dle svého umu hodinový dokument. Pracoval na tom i Vojtěch Jasný (*1925) a svůj výtvor nazval Peklo na zemi. Pořad byl vysílán 19. listopadu 2001 na ČT2.
V roce 2006 začali na zpracování materiálů spolupracovat studenti univerzity z Jižní Kalifornie v Los Angeles. Vytvářeli seznamy jmen, občas se jim podařilo najít příbuzenské vztahy a spojit válkou rozdělené rodiny.
Na webu nadace Survivors of the Shoah - Visual History Foundation je uvedeno, že rozhovorů je 52 tisíc v 53 světových jazycích.
V Praze na Matematicko-Fyzikální fakultě vzniklo v roce 2010 Centrum Malach, jež umožňuje pomocí speciálního počítačového připojení přístup ke všem natočeným dokumentům. Využívají knihovníci, učitelé, studenti.
„V mém případě se nestalo, aby někdo odmítnul rozhovor,“ reagovala Zuzana Prudilová na dotaz z publika. „Často jsem od zpovídaných získala další kontakty. Na Moravě jsme pracovali ve třech dvojicích (redaktor, kamera) v Čechách bylo dvojic asi sedm. Jednalo se o natáčení velmi emotivních vzpomínek, poznala jsem množství úžasných lidí. Vzhledem k jejich věku jich nyní bohužel každým dnem ubývá a mnozí jsou již po smrti.“
V druhé části besedy se na velkoplošné obrazovce rozvinula ukázka rozhovoru Zuzany Prudilové s jejím dnes již nežijícím strýcem z Uherského Brodu natočený 19. srpna 1996 Vzpomínal v něm na život před válkou, provoz tehdejší židovské domácnosti, velkou zahradu u domu se studánkou, v němž se košér umývalo nádobí. Pohovořil o transportu do Terezína a život v koncentračním táboře. „Po příjezdu do Terezína byl celý náš transport umístěn na několik dní do podzemí. Lidé nad šedesát let v Terezíně zůstali, ostatní asi tisíc lidí pokračovali 31. ledna 1943 do Osvětimi. Přijeli jsme tam v podvečer 2. února 1943. Hned jsme prošli selekcí, nemocné a neschopné práce zavezli na vozech přímo do plynových komor. Včetně mé matky (52) a mladší sestry. Starší sestra spáchala po třech týdnech sebevraždu elektrickým proudem na plotě lágru.“ Tolik tedy ukázka z jednoho reportážního rozhovoru.
Pod dojmem z filmového úryvku se v sále rozhostilo hrobové ticho. Zuzana Prudilová besedu ukončila: „V případě zájmu se někdy můžeme k ukázkám vrátit. Děkuji všem za účast, jsem ráda, že jsem zde s Vámi mohla být. Jen upřesním, že celosvětový projekt natáčení již skončil, stále však probíhá zpracování dat a ještě asi deset let se na tom pracovat bude.“

Více: http://ufal.mff.cuni.cz/cvhm/

Období

Statistiky

  • 26 fotek
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Centrum Malach. Beseda o Holocaustu 21. května 2015 v boskovickém Židovském obecním domě
Komentáře Přidat