Boskovický poklad stříbrných mincí vystaven v muzeu. Vernisáž výstavy 13. února 2015

Název

Boskovický poklad stříbrných mincí vystaven v muzeu. Vernisáž výstavy 13. února 2015

Popis

Muzeum Boskovicka je známé v širokém okolí velmi zajímavými výstavami a vzdělávacími programy. Jedna taková unikátní výstava byla zahájena v pátek 13. února. I když toto datum spojené s posledním pracovním dnem týdne nemají mnozí z nás v oblibě, přesto se na vernisáži sešlo velké množství lidí, kde na ně dýchla atmosféra dob dávno minulých.
Není divu, tajemstvím opředený Boskovický poklad minci z lokality Zlatník láká zájemce z řad laické i odborné veřejnosti. A právě jeho část se v těchto dnech představuje v celé své kráse.
Výstavu otevřela ředitelka Muzea Boskovicka Mgr. Dagmar Hamalová, akci svou účastí podpořili: Místostarostka města Boskovice a členka zastupitelstva JMK Ing. Jaromíra Vítková (KDU-ČSL), místostarosta Petr Malach, DiS. (ČSSD).
Mgr. Dagmar Hamalová vyzdvihla spolupráci s Moravským zemským muzeem a přiblížila okolnosti zapůjčení této putovní výstavy. Dále uvedla: „Nález byl učiněn v roce 2010, do Moravského zemského muzea byl předán ke konci roku 2013, za necelý rok byl ošetřen a připraven k expozici, což je zcela ojedinělé.“
Vedoucí numismatického oddělení Moravského zemského muzea Mgr. Dagmar Grossmannová, Ph. D.: „Celá věc je mediálně známá, poklad byl nelegálně rozprodán. Pokud by se zachoval vcelku, jednalo by se o největší moravský depot z období třicetileté války.“
Stříbrné mince o hmotnosti cca 6 kilogramů byly uloženy uvnitř nažloutlé, zelenou barvou glazované keramické nádoby, jež celé expozici vévodí v prosklené vitríně uprostřed místnosti. Zbylo z něj asi 1,6 kilogramu. Poklad obsahoval ražby z období od druhé poloviny čtrnáctého století po čtyřicátá léta století sedmnáctého. Je unikátní časovým rozsahem a mincemi z Polska, Uherska, Rakouska, Salzburgu a dalších zemí. Nejstarší kousky jsou z doby panování Karla IV. Doplňkem pozoruhodné výstavy jsou panely o tehdejších moravských platidlech a jejich hodnotě.
Mgr. Dagmar Hamalová poté poděkovala pracovníkům Muzea Boskovicka za přípravu výstavy, jmenovitě archeoložce Mgr. Zuzaně Jarůškové a připomenula doprovodné besedy: „První povede zde přítomná Mgr. Dagmar Grossmannová, Ph. D. 19. února, další proběhne 26. února - ta bude věnovaná povrchové prospekci na Malé Hané, pohovoří PhDr. David Vích – archeolog Regionálního muzea Vysoké Mýto. Cyklus besed uzavře setkání 5. března Současné vyhlídky detektorové prospekce na Moravě včetně ukázek k tématu. Děkuji vedení města za podporu a Vám všem za účast.“
Poté se při drobném občerstvení rozvinula široká beseda všech zúčastněných k vystaveným exponátům. Bylo opravdu co obdivovat, vitríny s vzácným obsahem byly v neustálém obležení.
Putovní výstava „Boskovický poklad“ bude ke zhlédnutí v Muzeu Boskovicka do 26. dubna 2015. Pro zájemce o hlubší poznání je připraven k zakoupení velmi hezky provedený podrobný katalog.

Více: http://muzeum.boskovice.cz

Období

Statistiky

  • 18 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Boskovický poklad stříbrných mincí vystaven v muzeu. Vernisáž výstavy 13. února 2015
Komentáře Přidat