Zajímavá výstava v boskovické Synagoze Maior na Traplově ulici 14. května 2015

Název

Zajímavá výstava v boskovické Synagoze Maior na Traplově ulici 14. května 2015

Popis

Jindřich Pileček – malíř, grafik, ilustrátor. Vernisáž výstavy 14. května 2015

Starobylá Synagoga Maior z roku 1639 na Traplově ulici v Boskovicích se proměnila ve výstavní prostory. Muzeum Boskovicka zde 14. května 2015 zavzpomínalo na předčasně zesnulého grafika, malíře a ilustrátora Jindřicha Pilečka (*1944 †2002).
Úvodem všechny pozdravila ředitelka Muzea Boskovicka Mgr. Dagmar Hamalová. Přivítala průvodce vernisáží MUDr. Jana Vykoukala. Bc. Martin Krajíček rozezněl klenuté prostory židovské svatyně podmanivými tóny své mandolíny.
Kurátor výstavy MUDr. Jan Vykoukal připomenul úvodem Ludvíka Kunderu (*1920 Brno †2010 Boskovice), který jej s Jindřichem Pilečkem ve druhé polovině sedmdesátých let seznámil. „ Záhy vznikl mezi námi přátelský vztah, jenž se mimo jiné projevil plodnou spoluprací v podobě řady tiskových destiček, které pro mě Jindřich Pileček vyleptal.“ MUDr. Jan Vykoukal tenkrát založil soukromou sbírku jeho grafických prací. Dále uvedl: „Jindřich Pileček prožil mládí ve starobylé Lokti u Karlových Varů, což ovlivnilo jeho tvorbu. Vystudoval Uměleckoprůmyslovou vysokou školu u Karla Svolinského. Ovlivnil jej též celoživotní přítel Doc. PhDr. Jan Marius Tomeš (*1913 †2010) – historik umění. Jindřich Pileček se kromě grafiky zabýval krátký čas i malířstvím a to v druhé polovině sedmdesátých let. Toto záhy opustil a zůstal věrný jen grafice. Byl velmi dobrý kreslíř. Ludvík Kundera charakterizoval jeho tvorbu jako magický realismus. Já jsem vždy dodal: „Šmrncnutý surrealismem,“ pokračoval MUDr. Jan Vykoukal. Grafická díla autora byla provedena hlubotiskovými metodami suchou jehlou, leptem. Zkoušel i litografii a linořez. Jeho tvorba je srozumitelná širokému publiku. Zavádí nás do snových krajin, vylidněných měst a tajuplných krajin se stromy bez listí, jako by tím naznačoval možný konec života způsobený ekologickou katastrofou. Často zobrazuje noční oblohu s měsícem a hvězdami. Mistrnně zachází se světlem a stínem, zobrazuje fragmenty lidských postav v neočekávaných situacích. Vrcholem jeho tvorby je grafický list, kde zobrazuje postavu ze suchých listů a tím vyjadřuje pomíjivost života na tomto světě. MUDr. Jan Vykoukal závěrem odcitoval Karla Žižkovského: „Dívejme se na jeho práce v tichosti, abychom nepřeslechli jemný hlas poezie, tichou hudbu radosti, která provází celé jeho dílo.“
Mgr. Dagmar Hamalová vyzdvihla spolupráci s MUDr. Janem Vykoukalem, jenž je sběratelem výtvarného umění. „Jsem ráda, že se zde v synagoze díky jemu podařilo realizovat již třetí výtvarný projekt, že se tento vzácný prostor stává místem setkávání milovníků výtvarného umění. Současně děkuji Bc. Martinu Krajíčkovi za vytvoření podmanivé atmosféry hudebními vstupy. Jen doplním, že na výstavě se též významnou měrou podíleli výtvarnice Jana Bayerová a historik Mgr. Petr Vitámvás.“
Zbývá dodat, že dílo Jindřicha Pilečka je celosvětově známé. Jeho stopy lze nalézt mimo jiné i v petrohradské Ermitáži.
Závěrem se ještě jednou klenutými prostorami rozlil hlas mandolíny Bc. Martina Krajíčka.
MUDr. Jan Vykoukal: „Protože Jindřich Pileček již bohužel není mezi námi, je příprava takové výstavy složitější. Díky mým kontaktům jsem získal zapůjčení části sbírky soukromého majitele.“

Více: http://www.gallery.cz/gallery/cz/jindrich-pilecek.html

Období

Statistiky

  • 42 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Zajímavá výstava v boskovické Synagoze Maior na Traplově ulici 14. května 2015
Komentáře Přidat