Výstava "Kostelík - ztichlá minulost."

Název

Výstava "Kostelík - ztichlá minulost."

Popis

V rámci Dnů evropské kultury se v Boskovicích i v jiných místech naší vlasti otevřely brány památek, i těch, které jsou běžně návštěvníkům nepřístupné. V kostelíku Všech svatých na rohu Havlíčkovy a Sokolské ulice v Boskovicích na okrese Blansko proběhla ve slunečném nedělním odpoledni 12. září 2010 vernisáž unikátní výstavy s názvem „Kostelík – ztichlá minulost“ věnovaná historii a současnosti této vzácné stavitelské památky.
Malou slavnost otevřel Chrámový sbor u kostela Svatého Jakuba staršího skladbou Petra Ebena „Oči všech se upírají k Tobě,“ kterou nastudoval pod vedením pana Jiřího Pohla. Všechny přítomné pak přivítala průvodkyně programem Pavla Živná a představila vzácné hosty. Byli to: Ing. Jaromíra Vítková – místostarostka města i Jednoty Orel Boskovice, Ing. Stanislav Janků – zástupce Římskokatolické farnosti, Ing. Jaroslav Vítek – starosta Jednoty Orel Boskovice a PaedDr. Zdeněk Peša – starosta města Olešnice.
Místostarostka Ing. Jaromíra Vítková pohovořila o Dnech Evropského dědictví a projektu „Kostelík – ztichlá minulost.“ Dny Evropského dědictví se konají v Evropě od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy. Úkolem je propagace památek a jejich ochrany. V letošním roce se konají pod heslem „Duše památek.“ Město Boskovice ve spolupráci s Muzeem Boskovicka, Muzeem Brněnska a místní Jednotou Orel připravilo doprovodné akce, které mají všem věkovým skupinám obyvatel ukázat křesťanství a judaismus jako zdroj naší kultury. Podzimní část programu zahájila vernisáž výstavy „Kostelík – ztichlá minulost.“ Projekt podpořilo Město Boskovice z grantového systému částkou cca 13 tisíc korun. Historické i současné materiály jsou umístěny na pět přenosných panelů. Výstava může tedy být lehce přemístěna do některé ze škol, muzea nebo jiných vhodných prostor dle zájmu. Je zde zdůrazněna osobnost pátera Slováka, jeho život a dílo. „Chci též upozornit na kopie oltářních obrazů z roku 2004, jež jsou instalovány uvnitř kostelíka,“ doplnila místostarostka.
Po hudebním předělu, o nějž se opět postaral chrámový sbor, vystoupily žákyně základní školy Veronika Jurová a Kristýna Klíčová se dvěma pověstmi, které se ke kostelíku vztahují.
Ing. Stanislav Janků pak přiblížil historii prastarého kostelíka. Datum založení této sakrální stavby není známo. Jisté je, že byl postaven z potřeby shromažďování zbožných lidí ještě mnohem dříve, než byla založena středověká osada z níž se teprve zrodily Boskovice. O historii stavby by mohly vyprávět kameny s nápisy uvnitř kostela. Ale ty nejsou již působením staletí čitelné a účel kamenů není jasný. Byly to snad náhrobky? Kdo ví… První skutečná zmínka o kostele je v Boskovické kronice z roku 1505. V roce 1567 byl kostel přebudovaný na větší nákladem cechu soukenického. Tento letopočet byl uveden i na jednom ze dvou zvonů. Oba zvony však byly roztaveny při velkém požáru v roce 1916. Tehdy byla zničena celá střecha a strop nad lodí. Zachovala se kovová kazatelna. Požár se rozšířil od sousedů, kde hořící kus doškové střechy ze stodoly odhodil vítr na vyschlý šindel kostelní střechy. V roce 1922 byly střecha a strop obnoveny, v roce 1923 opravena věž a do ní zasazen nový zvon o průměru 55 centimetrů zasvěcený Blahoslavenému Janu Sarkanderovi. Zvon je tam dodnes. V roce 1947 byl pořízen nový pěvecký kůr a umístěny sochy Svatých Cyrila a Metoděje, které z lipového dřeva vyřezal profesor místního gymnázia Leopold Šmíd. Ten je současně autorem sochy prezidenta Masaryka před budovou tehdejšího okresního úřadu. Současné kostelní lavice byly instalovány v roce 1982. V roce 1997 sepsána smlouva s Městem Boskovice o dlouhodobém pronájmu pozemku bývalého hřbitova a zřízení parku. Ten byl slavnostně otevřen v roce 1998. Od roku 2007 se pravidelně slouží „Svíčková“ mše Svatá. Ta bývá ve večerních hodinách bez elektrického osvětlení.
Po pečlivě připravené historické přednášce Ing. Stanislava Janků zazpíval chrámový sbor skladbu Aleluja od Andrea Gabrieliho.
Pavla Živná pak vzpomněla významného boskovického rodáka malíře světového jména Otakara Kubína (Coubine), který se sem vrátil v roce 1951 z jižní Francie. Léto trávil v Boskovicích s paletou a štětcem, vždy navštěvoval starý hřbitov poklonit se památce drahých příbuzných a známých. Na zimu se uchyloval do Prahy. Co by asi řekl dnes? Zřejmě by měl radost, že kostelík stále žije…
Starosta jednoty Orel Boskovice Ing. Jaroslav Vítek poděkoval všem organizátorům a účastníkům slavnosti. Krátce představil organizaci Orel v Boskovicích a společně se svými spolupracovníky předal květinové dary všem, kteří se o vernisáž zasloužili.
Po hudební vložce chrámového sboru poděkovala moderátorka Pavla Živná Unii katolických žen, které dohlížejí na průběh výstavy, Mateřskému centru za výtvarný program pro děti, dále firmám, které technicky připravily panely, ředitelce Muzea Boskovicka Mgr. Dagmar Hamalové a přestavitelům Římskokatolické farnosti, že akci umožnili. „Velké poděkování patří místostarostce Ing. Vítkové, z jejíž iniciativy se tato akce uskutečnila. Ještě jednou díky všem.“ Těmito slovy zakončila moderátorka Pavla Živná oficiální část vernisáže. Poté již proběhla volná prohlídka výstavy.

Období

Statistiky

  • 33 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Výstava "Kostelík - ztichlá minulost."
Komentáře Přidat