Výstava "Hovory k sobě a hovory vzájemné" 2. 9. 2010

Název

Výstava "Hovory k sobě a hovory vzájemné" 2. 9. 2010

Popis

S pomalým koncem léta a nástupem barevného podzimu se v galeriích a muzejích otvírají nové atraktivní expozice. Nejinak je tomu v Boskovicích na Blanensku. Ve čtvrtek druhého září proběhla vernisáž výstavy Sdružení Q „Soliloquia Et Colloquia“ aneb „Hovory k sobě a hovory vzájemné“. Akce se koná s podporou Jihomoravského kraje, statutárního města Brna, Ministerstva kultury ČR a Hudební nadace OSA.
Jako tradičně přivítala všechny přítomné ředitelka Muzea Boskovicka Mgr. Dagmar Hamalová. Ve svém krátkém vystoupení popřála všem, aby se v prostorách muzea cítili dobře a poděkovala za hojnou účast veřejnosti.
Prezentaci pak oficiálně otevřel profesor rektor Janáčkovy akademie v Brně Ivo Medek. Uvedl: „Výstava boskovická představuje další z pravidelných salónů Sdružení Q jako prezentaci žijících autorů a ukazuje to nejlepší, co se na půdě „Qvéčka“ vytvořilo.“ Název výstavy vyjadřuje ducha celého „Qvéčka“. Již z instalovaných exponátů je zřejmé, že autoři se při jejich tvorbě zabývají sami sebou. Ovšem je zde vidět i kolektivní smýšlení. A to již od konce šedesátých let, kdy bylo sdružení založeno. Ke čtyřicátému výročí existence byl v loňském roce yydán Almanach Q. Sdružení zahrnuje široké spektrum umělců od výtvarných, přes literární až po keramiky. Ivo Medek nakonec vzpomenul nedávného odchodu z tohoto světa devadesátiletého umělce mnoha profesí, básníka, dramatika, překladatele, editora, literárního teoretika a také výtvarníka a pedagoga, jednoho z pilířů Sdružení Q Ludvíka Kundery, jenž žil a pracoval v deset kilometrů vzdáleném Kunštátě a připomenul, že odkaz jeho díla zůstane věčný. Své vystoupení důstojně zakončil přednesem jedné z Kunderových básní:

Životopis

nemít tak žádný
trochu bublin
čas od času se oloupnuvších ode dna
tiché zabzučení
vážku však nevidět
vzduch
nepropraný dosud žádnými plícemi
žádná hodina vlků
žádný hon
trochu svitu
však alespoň

Ludvík Kundera, báseň ze sbírky Úhledná džungle, strana 145

Vlastním tématem boskovické výstavy je zvláštní propojení mezi hřmotným světem a soustředěným tichem, které patří k základním podmínkám umělecké práce. Vnitřní rozhovor v tichu samoty však neznamená otáčení v bludném kruhu vlastního já. Je to potýkání s univerzem, skutečný rozhovor s někým či něčím. Výslední dílo by mělo být natolik pevné, aby se v hluku světa neztratilo, aby bylo schopno na něj působit i v delším časovém horizontu.
Veřejným uvedením díla vstupuje autor do vzájemného rozhovoru s jinými tvůrci a do ověřování, jak jeho práce funguje v interakci s okolím.
„Mým snem a přáním je, aby boskovická výstava prověřila vnitřní růst každého ze zúčastněných autorů a spolu s tím i jejich vzájemný tvůrčí rozhovor vztažený k současnému stavu světa a jeho poznání. Vzhledm k historii Sdružení Q a odkazu jeho zakladatelů to určitě není přehnané očekávání. Je to naopak cíl, k němuž je potřebné se napřímit.“

Marek Trizuljak – Editor výstavy

Příjemně strávené odpoledne doplnil hudebním vystoupením brněnský soubor Ensemble Marijan. Ke klavíru se posadil profesor rektor Janáčkovy akademie v Brně Ivo Medek a s chutí si s mladými umělci zahrál.

Období

Statistiky

  • 23 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Výstava "Hovory k sobě a hovory vzájemné" 2. 9. 2010
Komentáře Přidat