Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

mysticsmileVIP

Velikonoce se blíží. Tvořívá dílna v Mladkově u Boskovic 7. 4. 2017

28 fotek 6.4.2017 - zobrazení
Svátky jara - Velikonoce se blíží!

Čtvrtek 6. dubna 2017. nevlídné chladné přeháňkové odpoledne jako by ani nepřipomínalo jaro. Těžké mraky hrozily spíš sněhem než deštěm. Nic nenasvědčovalo, že se blíží největší křesťanské svátky v roce – Velikonoce.
Ve starobylé mladkovské škole bylo všechno jinak. Příjemně vytopená společenská místnost vítala účastníky malé velikonoční dílny, kde každý správný mužský mohl naučit plést pořádně pružnou pomlázku, ženy a děvčata vyrobit hezké dekorace a kraslice.
Akci připravil Osadní výbor ve spolupráci s místní knihovnou pod vedením Petry Dvořákové. Pozvání přijala lektorka paní Naděžda Parmová a pan Petr Valášek.
Inspirací pro tvoření byla řada fotografií hotových výrobků rozložených na stole. Všemu vévodilo ozdobené velké pštrosí vejce a starodávný dřevěný hrkač někdy z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Ten se používal v pátek a sobotu před velikonočním pondělím místo zvonů, které „odletěly do Říma“. V těchto dnech věže kostelů a kaplí umlkají a zvoní se až v neděli na Hod boží velikonoční.
„Pokud chcete vidět, jak se dělá pomlázka, musíte stát za mnou,“ zavelel Petr Valášek a ukázal výrobu žíly z devíti vrbových prutů. „Materiál si pěstujeme sami, není to náhodný řez nějaké vrby.“
I předsedkyně Osadního výboru Zdeňka Boháčková si vše vyzkoušela.
Naděžda Parmová průběžně obcházela stůl a každé „děvčici“ radila se správným postupem.
V dobré společnosti čas uběhl rychle, debatovalo se jako kdysi dávno na přástkách.
Paní Marie Musilová upřesnila, že minulý rok bylo tvoření s plstí, barvení vajec a mašličkování. Letos se zdobí zvláštní technikou pomocí slamy. „Sešlo se dvacet dospělých a deset dětí,“ pokračovala. „Kluci a tátové se především pokoušeli plést pomlázky.“
Naděžda Parmová uvedla, že tento způsob práce je hanácké zdobení kraslic, protože se zde používá ječná a ovesná sláma. Zavzpomínala na historii zdobení. Slámu na Hané používali i na zkrášlení nábytku, skříní. Dávné umělecké výtvory lze spatřit v národopisných muzejích Vyškov, Brno. Barva filalová se zásadně nepoužívala, není totiž přírodní přírodní. Hojně se barvilo třeba pomocí cibulových slupek.
„Já jsem to naučila asi čtyři stovky děvčat,“ pochlubila se.
Naděžda Parmová i dnes vypomáhá při různých kurzech a předává zkušenosti mladším.
„Naučila jsem to i všech šest svých vnuků,“ pokračovala.
Se svým uměním obešla řadu soutěží, v Libocenicích (Severočeský kraj) mají dům, kde své práce soustřeďují. Spolek se jmenuje Sdružení přátel a malířů kraslic. Nejvíce členů je z Moravy, zejména z oblasti Slovácka.
Dokladem dávné znalosti technik malování kraslic jsou nálezy barvených skořápek v hrobech na Velké Moravě. Stejný způsob se používá dodnes.
„Naše středisko dělá výstavy, kdy každý člen musí dodat dvacet kraslic“ hovořila dál Naděžda Parmová. „Vloni jsme byli ve Vacenovicích, všichni měli na sobě kroje – nádhera. Přišla tam paní Dana Zátopková, ta umí nádherné kraslice. Když byla v Praze na Hradě soutěž mládeže, tak na prvním nádvoří v kapli předávala ceny. Nejhezčí ocenění mám z Valašského Meziříčí za první místo. Dostala jsem keramickou vázu a mám v ní doma květiny. Jen aby se mi nezhoršil zrak,“ posteskla si závěrem. „Pak by bylo po práci.“
Naděžda Parmová kromě zdobení kraslic ještě paličkuje a to se dělá nejlépe za dopoledního světla.
Petr Valášek průběžně ukazoval pletení pomlázek z osmi a devíti proutků. Kluci a tatínci si pod jeho odborným vedením mohli vyzkoušet tyto prastaré techniky.
„Touto prací se zabývám už 34 let,“ odpověděl Petr Valášek, když všechny udivoval svou šikovností. Proutí se používá různě dlouhé, pro dekorace i 2,5 metrů. Soutěže se v této odbornosti nedělají. Dělá se to spíš pro zábavu.
„Proutí musí být čerstvé, svázané otýpky máčíme nastojato ve vodě,“ pokračoval v zajímavém vyprávění Petr Valášek. „Vrba se dle zákona stříhá od 30. listopadu do 30. března, pěstuje se na plantážích.
Zbývá poděkovat Osadnímu výboru pod vedením Zdeňky Boháčkové za přípravu občerstvení a knihovnici Petře Dvořákové za dodání pestrobarevných časopisů pro děti.

Proměňte album ve fotoknihu

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.