Představení knihy "Lidová kultura a nářečí na Boskovicku"

Název

Představení knihy "Lidová kultura a nářečí na Boskovicku"

Popis

V úterý 29. června směřovaly kroky mnohých milovníků kultury a dávné minulosti do Muzea Boskovicka, kde se konalo představení druhého dílu knihy „Lidová kultura a nářečí na Boskovicku“.
Setkání proběhlo za účasti vzácných hostů, kteří se významnou měrou podíleli na vzniku tohoto zajímavého díla. Byli jimi PhDr. Miloš Melzer, CSc a PhDr. Miroslav Válka Ph.D, jenž je vedoucí autorského realizačního kolektivu.
Místostarostka města Ing. Jaromíra Vítková ve svém úvodním slově připomenula význam národopisné literatury zejména pro naši mládež, která je hlavně v zajetí počítačů, komunikační techniky a na minulost svého regionu jaksi zapomíná. Poděkovala též ředitelce muzea Mgr. Dagmaře Hamalové, historikovi Mgr.Petru Vitamvás a jejich kolektivu, dále správci Muzea Kořenec Pavlu Fabiánovi, starostovi a správci muzea v Horním Smržově Ing. Petru Poláčkovi, pracovníkům muzea Velké Opatovice, kteří se též nemalou měrou podíleli na vzniku publikace.
Bývalý ředitel Muzea v Šumperku, etnograf Vlastivědného muzea v Olomouci a Zemského muzea v Opavě PhDr. Miloš Melzer, CSc poté vyzvedl význam vlastivědy jako odborné discillíny pro občany jednotlivých regionů. Zavzpomínal na léta šedesátá až osmdesátá, kdy začaly první pokusy o vznik ucelených publikací z jednotlivých vědních oborů. Příroda, historie, místopis a především lidová kultura, kam ostatně patří i kniha „Lidová kultura a nářečí Boskovicka“. Melzer vzpomněl na dvě knihy, které pokrývají z hlediska lidové kultury celou naši republiku. Jedná se o „Národopis Československý“ z pera Jiřího Horáka 1936, „Lidová kultura“ díl třetí 1968. Tato díla vhodně doplňuje právě vydávaná kniha. Na závěr citoval z posudku stylizovaného na vlastivědu „Lidová kultura a nářečí Boskovicka“. Vydání této knihy je mimořádný počin nejen z hlediska regionálního přínosu, ale současně jako koncepční vzor hodný následování…
PhDr Miroslav Válka ve svém projevu přiblížil obsah publikace. Kniha bohatě ilustrovaná vzácnými dobovými kresbami a fotografiemi mapuje od 15. století až po současnost všechny části tehdejšího Boskovického hejtmanství, tedy Benešovsko, Kořenecko na Drahanské vrchovině, severní část v okolí Moravské Třebové, takzvané Hřebečsko, západní Olešnicko, Lysicko, která již patří do východních svahů Českomoravské vrchoviny. Pozornost je věnována i úrodné Malé Hané táhnoucí se ve směru severojižním mezi oběma pohořími.
Ředitelka Muzea Boskovicka Mgr. Dagmar Hamalová znovu poděkovala všem členům autorského kolektivu za obrovský zájem, s jakým k vydání knihy přistoupili. Muzeum totiž nemá svého etnografa, proto je jakákoliv pomoc odborníků v této oblasti nesmírným přínosem. Vyzdvihla finanční pomoc měst a obcí Olešnice, Lysice, Svitávka, Borotín, Rozsíčka a Úsobrno. Velký dík patří též Jihomoravskému kraji, který taktéž přispěl peněžními prostředky. Poděkovala svým spolupracovníkům, zejména Mgr. Petru Vitámvás a knižnímu nakladatelství pana Františka Šalé z Boskovic.
Celé příjemné setkání v úterní parný podvečer doprovodil svými písněmi folklórní soubor Kořeňák, jenž navodil pravou atmosféru lidové tvorby našeho regionu.

Období

Statistiky

  • 20 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Představení knihy "Lidová kultura a nářečí na Boskovicku"
Komentáře Přidat