Podvečerní setkání a beseda se spisovatelkou Edou Kriesovou. Muzeum Boskovicka 13. května 2015

Název

Podvečerní setkání a beseda se spisovatelkou Edou Kriesovou. Muzeum Boskovicka 13. května 2015

Popis

Motivaci k psaní jsem získávala z duší a příběhů pacientů

Zrcadlový sál Muzea Boskovicka se ve středu 13. května 2015 zaplnil milovníky literatury a tibetské esoterické hudby. Přijela za námi pobesedovat Eda Kriesová (*1940), novinářka a spisovatelka.
Na stolku u stěny místnosti byla malá výstavka literatury z knihkupectví Tomáše Špidlíka.
Program zahájili Irena a Vojtěch Havlovi podmanivou hudbou na klavír a violoncello.
Eda Kriesová se nejprve stručně představila: Byla jsem původně reportérka v Mladém světě a Literárních listech, ty nuceně skončily v dubnu 1969 (normalizace) a my pracovníci jsme dostali zákaz publikovat. Pracovala jsem v psychiatrické léčebně Želiva, kde bylo 600 těžkých schizofreniků. Tam jsem se cítila svobodnější než v běžném životě venku v období po roce 1968.“
Autorku toto prostředí inspirovalo k psaní povídek o tamních pacientech (sbírka Křížová cesta kočárového kočího). Její knihy vycházely v samizdatu, stejně jako Václavu Havlovi. V té době se seznámili. Po roce 1990 Václav Havel založil Občanské fórum (OF), Eva Kriesová mu pomáhala. Po jeho zvolení presidentem se dostala s deseti dalšími na Hrad. Stala se ředitelkou stížností a milostí, kam chodilo měsíčně 7000 dopisů od lidí, kteří čekali od Václava Havla spravedlnost. Musela být současně psychiatrem, farářem, bylo to pro ni nejtěžší povolání. Vedla cca 25 úředníků – právníků, kteří stížnosti vyřizovali. „V únoru 1993 byl Václav Havel zvolen presidentem na další období, my jsme se s ním přátelsky rozloučili, aby tam mohl mít skutečné úředníky profesionály. Dodnes se však s bývalými kolegy stýkáme. Nyní jsem na volné noze, publikuji, jsem ve veřejných funkcích.“
Autorka přečetla ukázky ze svých knih, kde se věnovala především mystice, józe, meditaci a lidovému léčitelství. Též popisovala středoškolská léta, kdy „zázračně“ díky otci a jeho přátelům postoupila v matematické olympiádě, maturitu z matematiky, jíž úspěšně prošla jen díky svému učiteli. V jednom z úryvků zavzpomínala na cestu do Indie, na političku Indíru Gándhíovou (*1917 †1984), tamní svatyně a náboženské rituály spojené s jídlem: „Jsme stvořeni z prachu hvězd a proměňujeme se v popel, v němž hoří plamen nesmrtelnosti.“ Rozpovídala se o životě „svatého“ muže, jenž léčil dobytek, nepoužíval peníze, neměl žádný majetek a nebyl proto k ničemu připoután.
Irena a Vojtěch Havlovi znovu rozezněli své nástroje, tentokrát se přidaly i zvonky a tibetské mísy.
Na závěr besedy nastal prostor pro otázky z pléna. Týkaly se léčebných domů, čínské medicíny: „Není to žádné čarování, studuje se na to šest a půl roku,“ odpovídala autorka a pokračovala. „Rozdíl oproti té naší medicíně je velký, bere lidské tělo jako celek. V Indii jsem prošla i masážemi pro čištění buněk, jejichž součástí je i pití různých léčivých směsí z 360ti bylin. Ráno nám lili oleje na hlavu, což bylo velmi příjemné. Masáže jsou kvůli hojnému pocení, kdy toxiny odcházejí kůží. Třetí týden procedur jsme dostávali klistýry pro očištění zažívacího traktu. Pomáhalo to, cítila jsem se omlazená. Bohužel jako vše i toto se komercializuje a dobrá klinika se dnes hledá těžko.“
S duchovním vůdcem Tibeťanů Dalajlámou (*1935) se autorka setkala při jeho návštěvě presidenta Václava Havla. „Strávili jsme s ním víkend v Lánech, byl to pro mě velký zážitek, zejména jeho meditace.“
Eda Kriesová ještě popsala konec života Václava Havla, jenž do poslední chvíle vnímal českou demokracii jako své dítě a cítil se za ni zodpovědný. Přes svou nemoc sledoval zprávy a veškeré dění ve státě. „Vážím si, že jeho busta je v kapitolu (USA) mezi čtyřmi dalšími neameričany. Lidstvo jeho zásluhy s odstupem času jistě ještě ocení.
Autorka zakončila besedu slovy: „Dnešní svět je bouřlivý a dramatický, fakta jsou silnější, než co by člověk vymyslel.“
Irena a Vojtěch Havlovi uzavřeli setkání klavírní improvizací pro čtyři ruce.
Ředitelka Muzea Boskovicka Dagmar Hamalová poděkovala všem za návštěvu a Edě Kriesové za silný zážitek, jenž pro některé v sále byl též velmi osobní.

Více: http://www.czechlit.cz/autori/kriseova-eda/

Období

Statistiky

  • 30 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Podvečerní setkání a beseda se spisovatelkou Edou Kriesovou. Muzeum Boskovicka 13. května 2015
Komentáře Přidat