Pochod k uctění památky pátera Vincence Ševčíka. Pořádal Orel jednota Boskovice 18. srpna 2012.

Název

Pochod k uctění památky pátera Vincence Ševčíka. Pořádal Orel jednota Boskovice 18. srpna 2012.

Popis

Obyčejné sobotní dopoledne 18. srpna. Obloha bez mráčku signalizovala další horký den. U obchodního domu na autobusovém nádraží se před devátou hodinou začali sjíždět cyklisté a scházet celé rodiny i s dětmi. Tentokrát však nejdou na víkendový nákup, ale zapisují se u prezentace na osmý ročník Pochodu pátera Ševčíka organizovaného Orlem jednotou Boskovice. Byly stanoveny čtyři trasy. Dvě pěší a dvě na kole. Já jsem kvůli fotodokumentaci zvolil nejkratší cestu po svých s místním Mateřským centrem i když jsem s sebou vedl jízdní kolo. Nevěděl jsem, že se lze zpět vrátit autobusovou linkou v 13.44 a pěšky by se mně do Boskovic už nechtělo. Trasa měřila jen asi čtyři kilometry, aby i malí caparti došli do cíle v Sudickém dvoře. Cesta vedla podél železniční tratě směr Knínice, pak přes přejezd polní cestou k místu zvanému Otylka. Zde se nachází malá bíle omítnutá kaple v takové oáze mezi stromy. Bylo tam opravdu příjemné posezení chráněné před nemilosrdnými paprsky srpnového Slunce. Jenže bylo neobvyklé sucho a tak pramen pod kapličkou vyschnul, z trubky nevyšla ani kapka. Dle záznamu z boskovické kroniky 1731 má prý voda blahodárné účinky na lidský zrak. Proto byla také kaplička zasvěcena svaté Otýlii. Jenže živá voda nikde. Pouze slabounký potůček vedoucí mezi poli napájel malé špinavé jezírko pod kaplí. Prohlédli jsme si tedy alespoň přes uzamčenou mříž krásný do modra laděný obraz patronky svaté Otýlie od výtvarnice Jany Hejlové. Celá kaple je opravená a to díky prostředkům Města Boskovice, krajského úřadu a rodiny Chlupovy, které pole kolem památky patří. Rekonstrukce byla obtížná v tom, že pod budovou se nachází metr hluboké prameniště. Bylo třeba se tedy vypořádat i s vlhkostí, což se nakonec za použití moderních technologií stavební firmě povedlo. Místostarostka Boskovic Ing. Jaromíra Vítková věří, že se zdejší lokalita opět stane vyhledávaným místem odpočinku a rozjímání. Turisté si mohou o dávné historii místa přečíst na vkusně zhotovené a přehledně upravené informační tabuli.
Slunce stoupalo výš, bylo třeba pomalu jít dál. Vzali jsme to přes sklizené pole, kde některé do nohou nesnesitelně bodalo strniště, ale všichni vydrželi. Však Sudický dvůr se zanedlouho vynořil na obzoru za mírným stoupáním a v dopoledním oparu zářil svou novou fasádou již zdaleka. Do cíle zbýval asi jeden kilometr, což jsme všichni brzy zvládli. Po krátkém oddychu vedly naše první kroky k malému rybníčku vlevo, kde pan Rostislav Čapka proháněl po hladině model parníku. Motor tiše předl a stroj poslouchal na slovo. Tedy přesněji na každý pohyb pákových ovladačů vysílače dálkového řízení. Najednou se ozval bzukot a po vodě se velkou rychlostí začal prohánět žlutý člun ve tvaru šípu. Zanechal za sebou vodní tříšť a občas dokonce udělal i několik kotrmelců. To když modelář Viktor Dvořák zařadil plný chod a jeho žlutý ďábel klouzal asi sedmdesátikilometrovou rychlostí. „Však motor musí mít vodní chlazení, jinak by shořel. Ten prcek má totiž asi kilowattu výkonu a teplo se musí srážet“ pravil, když mě nechal nahlédnout do útrob modelu. Též motor parníku pana Čapky byl tak horký, že se na něj nedalo po delší době provozu sáhnout. „Ale tady není vodní chlazení nutné, jen jednou mi kdysi vyhořela kabeláž,“ svěřil se při výměně prázdného olověného gelového akumulátoru za nabitý. „To se kdysi stalo na rybníce Lasákova mlýna a pak jsem neovladatelnou loď musel dostat ke břehu na udici,“ smál se.
Po přehlídce modelářských dovedností jsme se odebrali na nádvoří restauračního komplexu, kde probíhaly soutěže pro děti odměněné pamlsky. Všemu dění vévodil skákací hrad, který zajistila místostrarostka Boskovic ing. Jaromíra Vítková. Zatímco páni rodičové odpočívali při dobrém pivu ve stínu altánu, děti dováděly a prostranstvím se neslo jejich veselé výskání.
Každá příjemná akce jednou skončí. Přiblížil se čas příjezdu autobusu, Sudický dvůr pomalu osiřel. Ale jen na chvíli, přijela jakási svatba. My jsme vyfoukli a sbalili skákací hrad, odvázali upoutávky a vše uložili na přívěsný vozík automobilu. Na poslední chvíli se mi podařilo vyzpovídat starostu Orla jednoty Boskovice Ing. Jaroslava Vítka: „ Letošní ročník Pochodu pátera Ševčíka byl osmý v pořadí. Tentokrát jsme se na akci podíleli společně s Mateřským centrem, jež zde pořádá pro děti zábavné akce a soutěže. Přivezli jsme skákací hrad. Tentokrát byl náš z KDU ČSL obsazený. Proto jsme získali jiný z Černé Hory, ale museli uhradit nájem. Kvůli neplánovanému vydání finančních prostředků jsme tentokrát trasu pochodu zkrátili a cíl byl v prostorách Sudického dvora. Dříve se vždy končilo na Vískách. Páter Vincenc Ševčík (1862 – 1921) byl na přelomu devatenáctého a dvacátého století poslancem Říšského parlamentu a po vzniku samostatné ČSR v říjnu 1918 pak senátor za Lidovou stranu. Podílel se na založení gymnázia v Boskovicích, sloužil zde jako kaplan, pak byl farářem na Vískách a děkanem v Černé Hoře. Je čestným občanem Boskovic. Celou sobotní akci pořádal Orel jednota Boskovice s župou Krekovou. Janez Evangelist Krek (1865 – 1917) byl slovinský křesťansko socialistický politik, kněz, novinář a spisovatel. Byl též poslancem Říšského parlamentu. Spolupracoval s Mons. Janem Šrámkem (1870 – 1956), zakladatelem Orla a Československé strany lidové. Trasa pochodu kolem kaple svaté Otýlie vznikla v době oprav stavby před osmi lety, kdy místostarostka Ing. Jaromíra Vítková zajistila dotaci z města, něco dal Jihomoravský kraj a zbytek byl zajištěn sponzorsky. Letos se nám nabídl Rostislav Čapka vedoucí modelářského kroužku Domu dětí a mládeže s ukázkou modelů lodí.“ Do debaty se vmísila příchozí Ing. Jaromíra Vítková: „Byla jsem na valné hromadě mateřského centra a dohodli jsme se, že jejich tradiční vycházku k Otylce tentokrát začlení do Pochodu pátera Ševčíka. Pěší trasa Mateřského centra kolem kaple svaté Otýlie určená rodinám s dětmi měřila čtyři kilometry. Další desetikilometrová pro zdatnější vedla přes Westernové městečko po cyklostezce na Pastvisko a Sudický dvůr. Cyklotrasa 28 km dlouhá vedla na Pohoru, do Cetkovic a přes Vanovice sem na Sudický dvůr. Skákací hrad jsem sponzorovala za KDU já sama.“
Vzhledem k počasí se akce opět vydařila. Díky organizacím Orel jednota Boskovice a Mateřskému centru lidé netrávili sobotní den válením na kanapi u televize a počítačů, ale mohli vyrazit vstříc čerstvému vzduchu, přírodě a též něco udělat pro své zdraví.
Více: http://www.orelboskovice.cz/
http://mcboskovice.webnode.cz/

Období

Statistiky

  • 69 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Pochod k uctění památky pátera Vincence Ševčíka. Pořádal Orel jednota Boskovice 18. srpna 2012.
Komentáře Přidat