Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

mysticsmileVIP

Oteplování Země - worshop 26. 4. 2017

40 fotek 26.4.2017 - zobrazení
Jak na změny klimatu – workshop 26. 4. 2017

Přednáškový sál Židovského obecního domu Bílkova 7 v Boskovicích se netradičně zaplnil již v osm hodin ráno a to ve středu 26. dubna 2017.
S žáky místního gymnázia si přišel popovídat Mgr. Jan Labohý ze sdružení Czekobanda. Téma bylo navázané na probíhající putovní výstavu Zažíváme změny klimatu.
Svoji devadesátiminutovou přednášku pojal zábavnou formou, aby to studenty bavilo hned od počátku. Využil internet a chytré telefony k úvodnímu kvízu. Na velké obrazovce se objevovaly otázky týkající se klimatu a k nim vždy čtyři možné odpovědi. Stačilo pomocí telefonu vybrat tu správnou. Toto studenty velmi bavilo a nastartovalo jejich pozornost k dalším tématům.
Přednášející si tímto mohl ověřit, jak studenti dalece tuto problematiku ovládají a hloubku jejich znalostí.
Mgr. Jan Labohý pohovořil o skleníkových plynech, emisích vznikajících dopravou, na grafech ukázal oteplování planety, na satelitních snímcích mizení ledovců a zvedání mořské hladiny. Studenti se aktivně do debaty zapojili, navrhovali různá zajímavá řešení.
Zajímavou oblastí byla rozprava o nestabilním počasí, jeho prudkých změnách.
„Kdyby neexistovala atmosféra, bylo by na Zemi průměrně -45 st.,“ pokračoval Mgr. Jan Labohý v zajímavých okruzích otázek. „Protože atmosféru máme, je zde průměrných cca +15 st.“
Protože v atmosféře vzrůstá množství skleníkových plynů, je menší vyzařování tepelné energie zpět do prostoru a planeta se v průběhu posledních let rychle otepluje. Nejlépe je to poznat z mizejících arktických ledovců. Nyní se kvůli tání ledů zvyšuje hladina světových moří asi o 1,5 mm za rok.
Přírodní cyklus nyní směřuje spíše k ochlazování, ale lidskou činností se planeta otepluje (výroba, doprava, kácení deštných pralesů…).
Vždy jde o peníze a dnešní politici situaci příliš neřeší. Za sto let už žít nebudou, tak proč by se tím zabývali. Vědci vidí v delším horizontu, ale nic nenadělají, protože rozhodují politici. Bludný kruh, ze kterého není cesty ven.
Počasí se mění rychle, je nestabilní. Srážky krátké, intenzivní – bleskové povodně. Za padesát let se průměrná teplota zvýšila o cca 1,5 st.
Po krátké desetiminutové přestávce si ve druhé části besedy studenti prohlédli vystavené panely a ke každému se mohli vyjádřit. Především navrhnout pomoc pro lidi z jednotlivých příběhů. Problémy změny klimatu se totiž dotýkají nejvíce chudých zemí.
Grónsko – podpora infrastruktury, zásobování
Bangladéš – přesídlit obyvatele z okolí nezpevněných přehrad, financování stavby hrází, elektráren
Amazonie – finanční podpora k ochraně tropických pralesů
Maďarsko – výstavba nízkoenergetických domů – šetření energií, podpora hromadné dopravy
Česká republika – odvodňovací kanály, protipovodňové zábrany, příspěvky záchranným složkám, rozšiřování zeleně.
V současné době je u nás největší problém sucho – Jižní Morava.
Jedna studentka za všechny závěrem: „Jsme tady několik tisíc let a za tu dobu jsme si svou planetu skoro zničili.“
Mgr. Jan Labohý upřesnil: „V dnešním wokshopu jsme se společně s žáky místního gymnázia bavili o změně klimatu, podívali jsme se i do ostatních zemí. Napřiklad do Grónska, Bangladéše, amazonských pralesů. Žáci měli možnost hledat vlastní řešení problémů. Přišli na mnohé zajímavé podněty, jež se nedávno objevily na mezinárodních jednáních. Je na nich, zda a jak se s tímto problémem vyrovnají.“
Nakonec je třeba upozornit a pozvat na stále probíhající zajímavou a aktuální výstavu Nadace partnerství, Zdravého města Boskovice a Muzea regionu Boskovicka „Zažíváme změny klimatu“. Na dvanácti přehledných panelech jsou zaznamenány příběhy lidí, jimž změny klimatu ovlivnily a stále ovlivňují každodenní život. Potrvá do v Židovském obecním domě Bílkova 7 do 15. května 2017.

Více: http://www.muzeum-boskovicka.cz/

Vytvořte z alba pexeso

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.