Beseda u příležitosti 1150tého výročí příchodu Cyrila a Metoděje. Muzeum Boskovicka 2. října 2013

Název

Beseda u příležitosti 1150tého výročí příchodu Cyrila a Metoděje. Muzeum Boskovicka 2. října 2013

Popis

V zrcadlovém rohovém sále Muzea Boskovicka se ve středu 2. října sešli zájemci o historii Velké Moravy. Opět po půlroční přestávce přijel na toto téma přednášet zastupitel Jihomoravského kraje za KDU ČSL Mgr. Jiří Mihola, Ph.D. (*1972) z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Besedu zahájila místostarostka Ing. Jaromíra Vítková: „Akci jsme připravili k 1150tému výročí příchodu Cyrila a Metoděje a u příležitosti konání výstav o páteru Janu Bulovi (1920 – 1952) a Václavu Drbolovi (1912 – 1951) v chrámu Svatého Jakuba Staršího na dolním konci Masarykova náměstí.“
Mgr. Jiří Mihola navázal na jarní prezentaci a věnoval se především tématu historie Velké Moravy. Připomenul vzájemnou podobnost životních příběhů kněží Drboly a Buly s oběma věrozvěsty i když je dělí mnoho staletí: „I v nejhorších dobách se vždy našel povzbudivý příklad vydat se jinou cestou. Naše dnešní beseda by měla být důstojnou tečkou za událostmi věnovanými výročí 1150 let příchodu C+M. V dávném díle obou bratří nacházíme inspiraci v současnosti. Jejich dílo nemohlo být příliš rozšiřováno, neexistoval ještě knihtisk.“
Mgr. Mihola pohovořil o složité situaci církve po roce 1948. Vzpomenul babickou tragédii, nelidský přístup komunistické moci: „I po čtvrtstoletí od revoluce veřejnosti více vadí katolická církev než dědictví komunismu.“
Dále se zastavil u kanonizace Jana Sarkandra a Zdislavy z Lemberka v roce 1995 při návštěvě papeže Jana Pavla II a příprav svatořečení kněží Drboly a Buly. „Záměrem komunistické moci bylo buď církev zlikvidovat nebo ji převést do svých služeb. Soluňští bratři, kněží Drbola a Bula konali pozitivní věci a za ně trpěli. V tom je hlavní podobnost obou příběhů.“
Mgr. Mihola se pak již plně věnoval Velké Moravě. Připomenul Sámovu říši v sedmém století, tehdejší pohanství. „Velká Morava byl na počátku stát Moraváků a Slováků, její historie končí v desátém století vinou Maďarů.“ Zastavil se u Karla IV, jenž byl obnovitel myšlenky Slovanské liturgie, Mikulčic, rozdíly mezi západní a východní liturgií, jež byla pro nás mnohem lepší. (Soluň byla součástí Byzantské říše a ta byla tehdy nejvyspělejším státem). Díky výchozímu učení se například přešlo od žárových pohřbů k ukládání do země – nálezy v Mikulčicích. Kníže Rastislav byl významnou osobností – svatořečen 29. října 1994 v Prešově a 30. října 1994 v Brně. Budoval Velkou Moravu i po církevní stránce. V Římě u papeže nepochodil, nalezl pochopení u byzantského císaře Michaela III. Ten vyslal velmi vzdělané bratry C+M a jejich žáky v roce 863 nebo 864. Tenkrát neexistovaly univerzity, byly to Domy vzdělání. Konstantinopol byla centrem vědy a filosofie (Nový Řím). C+M vyměnili kariéru ve státní správě za duchovní službu a vykonali u nás Byzantskou misii.
Přínos mise spočíval především ve vytvoření jazyka Staroslověnštiny, písma Hlaholice a vytvoření zákona pro laické obyvatelstvo Sudnyj ljudem.
Rastislav byl za vše potrestán synovcem Svatoplukem vězením, oslepením. Bratři C+M museli své učení mnohokrát obhajovat. Například v roce 869 papeži Hadriánovi II.
Ostatky Metoděje jsou dodnes na neznámém místě, Cyrila v římské bazilice Svatého Klementa.
Žáci obou věrozvěstů byli z velké Moravy vyhnáni. Dochází k útlumu. Až Karel IV povolal chorvatské Benediktíny a dal prostor slovanské liturgii v klášteře Na Slovanech (Emauzský) na Karlově náměstí v Praze.
K cyrilometodějské tradici se hlásí poutní místa. Tuřany, Velehrad, Hostýn – návrat jezuitů v devatenáctém století. V roce 1985 byla pouť na Velehradě – demonstrace církevního odporu proti komunismu.
Mgr. Jiří Mihola pak spustil prezentaci z obrázků významných a poutních míst. Připomenul cyklopoutě a pěší poutě, kostelík Svaté Margity v Kopčanech na Slovensku (nedaleko Mikulčic), dochované základy velkomoravských kostelů, Klimentek u Osvětiman, v Modré u Velehradu - archeoskanzen, Starou Boleslav – románský kostel, Křtiny – barokní chrám Jana Blažeje Santiniho (1677 – 1723) - původně zde byl gotický kostel, Žarošice, Mikulov, Dyjákovice, Radhošť, Petrov.
„Svátek Cyrila a Metoděje původně byl devátého března, v devatenáctém století byl změněn za kardinála Bedřicha Fürstenberga (1813-1892) na 5. července,“ upřesnil Mgr. Jiří Mihola a dodal: „Oslavy milénia příchodu C+M byly připomínány výstavbou nových kaplí a kostelů. Například v Hamiltonech u Vyškova.“ Připomenul Vítochov u Vírské přehrady, kostel Svaté Ludmily v Praze na Náměstí Míru.
„Soluňští bratři jsou mostem mezi západní a východní kulturou, jejich myšlenka je nosná i v dnešní době. Na dědictví C+M by neměli zapomínat vedoucí představitelé států. Vážím si činnosti místostarostky Ing. Jaromíry Vítkové a Orla při popularizaci historie,“ zakončil poutavé vyprávění Mgr. Jiří Mihola, Ph. D.“
„Děkuji všem za účast, Mgr. Jiřímu Miholovi za kvalitní přednášku, připomínám výstavu ve zdejším farním kostele Svatého Jakuba Staršího. Bude zde ještě asi čtrnáct dní, pak půjde do Letovic,“ rozloučil se na závěr starosta Orla jednoty Boskovice Ing. Jaroslav Vítek.
Přednášky se zúčastnil též starosta nedaleké Olešnice PaedDr. Zdeněk Peša.
Ing. Jaromíra Vítková k tomu poznamenala: „Beseda navazuje na Putovní výstavu k osudům kněží Drboly a Buly umístěnou u příležitosti Farního dne v chrámu Svatého Jakuba Staršího, kde je stále k vidění. Stali se obětí vykonstruovaného babického procesu. Nasazený „agent“ Malý je vtáhnul do protistátní činnosti, jejímž vyústěním byla justiční vražda obou kněží. Výstavy vznikaly postupně, připomínají nekalé praktiky minulého režimu. Varují před jejich opakováním. Prezentaci pomáhá šířit po ČR jednota Orel společně s Brněnským biskupstvím. Beseda vhodně doplňuje oslavy 1150ti let příchodu C+M. I oni byli za své pokrokové činy vězněni a pronásledováni především německými církevními představiteli. Cyril na útrapy žalářování později zemřel. Jsem ráda, že naše pozvání historik a pedagog Mgr. Jiří Mihola, Ph. D. ke dnešnímu setkání přijal.“
Více: http://muzeum.boskovice.cz/

Období

Statistiky

  • 59 fotek
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Beseda u příležitosti 1150tého výročí příchodu Cyrila a Metoděje. Muzeum Boskovicka 2. října 2013
Komentáře Přidat